Polsko-niemiecka policyjna współpraca - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-niemiecka policyjna współpraca

Kilkudziesięciu młodych polskich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku gościło przez tydzień w Wyższej Zawodowej Szkole Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu koło Berlina. Wizyta odbywała się w ramach prowadzonej od kilkunastu lat współpracy między policyjnymi placówkami.

Podczas pobytu  na terenie Wyższej Szkoły Zawodowej Policji w Oranienburgu słuchacze mieli okazję zapoznać się z obiektami niemieckiej placówki i wykładowcami, którzy kształcą nowe policyjne kadry. Polscy policjanci brali też udział w zajęciach praktycznych wspólnie ze słuchaczami niemieckimi (zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy ukrytego w budynku, zajęcia na strzelnicy). Słuchacze zwiedzili również niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w Oranienburgu, którego tereny sąsiadują bezpośrednio z oranienburską szkołą.
Podczas tygodniowego pobytu słuchacze gościli w centrum Policji w Poczdamie, gdzie spotkali się z jej szefem. W trakcie spotkania zapoznano się ze strukturami, zadaniami i wyposażeniem tamtejszych jednostek, w tym Oddziałów Prewencji Policji.

Jednym z celów wspólnych polsko-niemieckich policyjnych szkoleń jest też przygotowanie policjantów obydwu stron do wspólnego pełnienia służby w rejonach przygranicznych. Wymiana taka pozwala uchwycić różnice w policyjnej interwencji, mimo, że dotyczy ona takiej samej sytuacji. Systemy prawne Polski i Niemiec, choć podobne do siebie, w niektórych płaszczyznach nieco inaczej traktują określone zdarzenia i przewidują różne tryby postępowania.

W ramach międzynarodowej policyjnej współpracy, w tej chwili zajęcia w Oranienburgu kończą wykładowcy słupskiej Szkoły Policji, którzy uczestniczą w warsztatach poświęconych policyjnym systemom teleinformatycznym wykorzystywanym w obu krajach.

 

Powrót na górę strony
Polska Policja