W Tarnogórze zasadzono "Dąb Pamięci"
10 listopada br. na Placu Pamięci w Tarnogórze uroczyście posadzono „Dąb Pamięci” i odsłonięto tablicę pamiątkową posterunkowego Policji Państwowej Michała Krawca. Jego doczesne szczątki spoczęły na czwartej nekropolii „Katyńskiej” w Bykowni na Ukrainie. W uroczystości wzięli udział policjanci z Komendantem Powiatowym Policji w Leżajsku na czele, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, władz samorządowych, parlamentarnych, organizacji pozarządowych i lokalnych instytucji.
Inicjatorem i organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze, Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnogórze, Rada Sołecka Wsi Tarnogóra oraz OSP w Tarnogórze. Udział w niej wzięli podinsp. Zenon Wierzchowski Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku wraz ze swoim zastępcą nadkom Arturem Wasiutą oraz asp. szt. Janusz Płatek Komendant Komisariatu w Nowej Sarzynie wraz ze swoim zastępcą asp. szt. Danielem Szarym., Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie reprezentował mł. insp. Mariusz Skiba Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej. W uroczystości uczestniczyli też Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, przedstawicie władz parlamentarnych, samorządowych i lokalnych instytucji. Nie zabrakło również członków rodziny zamordowanego w osobach Marty Krawiec i Kamila Krawiec.
Ceremonię uświetniły poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnogórze.
Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście. W imieniu Policji głos zabrał mł. insp. Mariusz Skiba, który przypomniał jak wielką cenę zapłacili funkcjonariusze Policji Państwowej za wierną służbę Ojczyźnie. Po wystąpieniach poszczególnych prelegentów nastąpiło zasadzenie „Dębu Pamięci”, którego dokonali: podinsp. Zenon Wierzchowski, członkowie rodziny oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry Franciszek Półćwiartek. Następnie Andrzej Rychel i sołtys wsi Tarnogóra, Jan Maczuga, odsłonili pamiątkową tablicę.
Pierwszą część ceremonii zakończył Apel Pamięci prowadzony przez Panią Katarzynę Maczuga-Hammer wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Tarnogórze oraz złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.
W Szkole Podstawowej w Tarnogórze odbyła się podniosła akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w czasie której zaproszeni goście mogli usłyszeć patriotyczne wiersze i pieśni w wykonaniu uczniów.
Posterunkowy Michał Krawiec urodził się 4 sierpnia 1898 roku w Tarnogórze. Był synem Jana i Marianny z domu Olko. Młode lata spędził w rodzinnej wsi. Tu rozpoczął edukację. Kiedy wybuchła I Wojna Światowa poszedł na front. Po zakończeniu wojny ożenił się. Jego wybranka pochodziła z pobliskiego Rudnika. Po odpowiednim przeszkoleniu rozpoczął służbę w Policji Państwowej. Ostatnim miejscem pełnienia służby było miasto Borysław za Lwowem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, we wrześniu 1939 roku, został aresztowany i uwięziony. Jego żona i dziecko zostali zesłani na Sybir. Natomiast posterunkowy Michał Krawiec, jako tzw. element społecznie niebezpieczny, według nazewnictwa NKWD, podobnie jak wielu jego kolegów policjantów, rozkazem Stalina i Berii z dnia 5 marca 1940 roku skazany został na rozstrzelanie. Jego doczesne szczątki spoczywają na czwartej nekropolii „Katyńskiej” w Bykowni na Ukrainie. Jego żona szczęśliwie przeżyła zsyłkę na Sybir i po odzyskaniu wolności wróciła z dzieckiem do Polski. Osiedliła się we Wrocławiu.
(KWP w Rzeszowie / mw)