Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zliwidowana fabryka amfetaminy

Data publikacji 15.01.2008

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, zlikwidowali fabrykę amfetaminy. Do aresztu trafiło 32 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzuca się im wyprodukowanie i sprzedaż pół tony amfetaminy o wartości 10 milionów złotych.



W kwietniu 2006 roku policjanci zajmujący się tropieniem handlarzy narkotyków, wpadli na trop grupy przestępczej wprowadzającej na rynek w Wielkopolsce, Pomorzu i województwie kujawsko- pomorskim, hurtowe ilości amfetaminy. Informacje, które do nich napływały wskazywały na osoby, zajmujące się transportem narkotyków. Podczas zorganizowanych kilku policyjnych akcji „wpadło” sześciu narkotykowych kurierów. Funkcjonariusze zabezpieczyli przy nich łącznie 25 kilogramów czystej amfetaminy.


Policjanci analizując kontakty towarzyskie podejrzanych, ich częste wyjazdy do różnych miast, systematycznie zdobywali dane o odbiorcach narkotyków. W ten sam sposób dotarli także wprost do producentów białego proszku. Kiedy śledczy wzięli na swój cel „chemików”, musieli być niezwykle ostrożni, by ich nie spłoszyć. Detektywi CBŚ, chcieli precyzyjnie ustalić miejsce w którym odbywała się produkcja narkotyków. Tym miejscem okazało się gospodarstwo rolne w Brodnicy w województwie kujawsko- pomorskim.


Na początku stycznia tego roku zaplanowano akcję likwidacji fabryki. Zatrzymano właściciela posesji, a podczas przeszukania policjanci znaleźli w zamkniętych pomieszczeniach 8 kompletnych linii do produkcji amfetaminy. Były tam także, podzespoły i elementy kilku niekompletnych urządzeń. Zabezpieczono prekursory- komponenty chemiczne do produkcji amfetaminy. Zdaniem ekspertów, urządzenia mogły wytwarzać w ciągu doby od 6 do 8 kilogramów wysokiej jakości narkotyku. Śledczy ustalili, że „fabryka”, działała przez 3 lata. Zgromadzili dowody świadczące o tym, że podejrzani wyprodukowali i sprzedali około pół tony amfetaminy. Jej czarnorynkowa wartość wynosiła około 10 milionów złotych .


Policjanci, którzy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zajmują się tą sprawą, zatrzymali łącznie do tej pory 32 podejrzanych, wśród których jest 3 chemików, kurierzy i 25 handlarzy. Zatrzymani pochodzą z Warszawy, Poznania, Piły i okolicznych miejscowości tych miast. Niektórzy byli notowani za przestępstwa kryminalne i narkotykowe.


Za produkcję, handel narkotykami i udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.




Powrót na górę strony