Sprzęt medyczny, którego nie było - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kielce

Sprzęt medyczny, którego nie było

Data publikacji 07.04.2017

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w trakcie wspólnych działań z funkcjonariuszami Pionu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego, nowopowstałej Krajowej Administracji Skarbowej, dokonali zatrzymania trzech osób w wieku: 37, 38 i 57 lat, które wyłudzały refundacje na sprzęt medyczny z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ramach postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach ustalono, iż zatrzymani dwaj właściciele sklepów ortopedycznych oraz ich pracownica sporządzali fikcyjną dokumentację, na podstawie której zwracali się o refundację, za rzekomo wydany klientom sprzęt ortopedyczny. Większość klientów sklepu nie miała wiedzy, że posługując się ich danymi, przedsiębiorcy „dopisują” do dokumentacji refundacyjnej dodatkowe przedmioty ortopedyczne. Jednak część osób dobrowolnie udzielała swoich danych: w zamian za co otrzymywała prezenty w postaci drobnych przedmiotów medycznych czy treningowych jak ciśnieniomierze, rowerki treningowe itp.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, a straty, jakie poniósł NFZ w związku z działalnością przestępczą przedsiębiorców mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Policjanci z Wydziału dw z Korupcją KWP w Kielcach apelują do osób korzystających z refundacji NFZ na przedmioty ortopedyczne zakupione w sklepach medycznych w powiecie jędrzejowskim i buskim, aby w przypadku wątpliwości co do rodzaju, ilości, bądź jakości otrzymanego sprzętu kontaktowali się z Policją pod numerem telefonu 041 349-24-50 bądź z kieleckim oddziałem NFZ.

Za to przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KWP w Kielcach / mg

Powrót na górę strony
Polska Policja