Fałszywi policjanci zatrzymani na gorącym uczynku - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kraj

Fałszywi policjanci zatrzymani na gorącym uczynku

Data publikacji 18.09.2017

Mokotowscy policjanci odzyskali gotówkę oraz zatrzymali 6 mężczyzn podejrzanych o udział w przestępstwach metodą „na policjanta”. Kryminalni udaremnili także przekazanie oszustom kolejnych 55 tys. złotych. Zatrzymani to osoby w wieku 13, 14 i 17 lat. Jak ustalili policjanci, niektórzy z zatrzymanych nieletnich mają już na swoim koncie co najmniej 10 tego typu oszustw na kwotę ponad ćwierć miliona złotych. Najstarszy z nich, Aleksander W., będzie odpowiadał za swoje czyny jak dorosły, pozostali staną przed sądem rodzinnym. Również podlascy funkcjonariusze zatrzymali 22-latkę podejrzaną o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta". Kobiecie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Cała szóstka została zatrzymana na gorącym uczynku przestępstwa dzięki wielomiesięcznej, wytężonej pracy operacyjnej policjantów z mokotowskiego wydziału kryminalnego. Policjanci ustalili, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą „na policjanta”, zlecająca „werbownikom” pozyskiwanie jako „odbieraków” osoby małoletnie.

Policjanci pracujący nad sprawą trafnie, jak się później okazało, wytypowali osoby mające związek z zaistniałymi już tego typu oszustwami. Wiedząc także, że mężczyźni planują udział w kolejnych przestępstwach, kryminalni zorganizowali zasadzkę.

13 września br. okazał się pechowy dla całej zatrzymanej szóstki. Pierwsze dwie osoby mokotowscy policjanci zatrzymali chwilę po tym, jak odebrały z mieszkania gotówkę od pokrzywdzonej kobiety. Przy jednym z nieletnich policjanci znaleźli kopertę, a w niej 4 tys. złotych.

Kolejne cztery osoby zostały zatrzymane w jednym z banków. Policjanci udaremnili w ten sposób przekazanie oszustom przez 76-latkę 55 tys. złotych z kredytu, który wzięła zmanipulowana przez przestępców kobieta.

Mokotowscy kryminalni ustali już także, że trzy spośród pięciu zatrzymanych nieletnich, na przestrzeni lipca i sierpnia br. na terenie kilku dzielnic Warszawy, odebrały pieniądze od co najmniej 10 pokrzywdzonych na sumę 27 8000 złotych. Gotówka była przekazywana w mieszkanich, po wyjściu z banku lub wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę „odbierak” dostawał około 10 procent wartości tego, co było w kopercie. Sześć  tego typu oszustw ma już na swoim koncie także 17-letni Aleksander W.

Zatrzymanych przez policjantów pięciu nieletnich w wieku 13 i 14 lat za swoje czyny odpowie przed sądem rodzinnym. 17-letni Aleksander W. za to oszustwo i poprzednie będzie odpowiadał jako dorosły. Za te czyny  kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

***

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Białymstoku, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Białymstoku, a także przy wsparciu mundurowych z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie, w miniony czwartek zatrzymali mieszkankę województwa małopolskiego podejrzewaną o dokonanie oszustwa metodą „na policjanta”. Z ustaleń mundurowych wynikało, że 22-latka, podając się za policjantkę, dzwoniła do seniorów twierdząc, że ich konta bankowe są zagrożone przez hakerów i mogą oni stracić oszczędności swojego życia. Rzekoma „funkcjonariuszka” informowała osoby starsze, że jedynym sposobem ochrony oszczędności jest przelanie ich na nowo założone konta bankowe. Działając metodą „na policjanta”, od 83-letniej mieszkanki Białegostoku wyłudzone zostały blisko 34 tysiące złotych.

Zatrzymana usłyszała już zarzut dokonania oszustwa, za które grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 22-latki zastosowany został dozór policyjny. Sprawa jest rozwojowa i podlascy policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Warto wspomnieć, że jest to kolejna osoba zatrzymana w tym roku przez policjantów z garnizonu podlaskiego, za dokonanie tego rodzaju przestępstwa (czytaj więcej► oraz czytaj więcej ► ).

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 997.

(KSP, KWP w Białymstoku / mw)

  • zatrzymany prowadzony przez policjanta
  • zatrzymany prowadzony przez policjanta
Powrót na górę strony
Polska Policja