Policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwa „na policjanta” - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwa „na policjanta”

Data publikacji 26.03.2018

Wspólne działania policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie doprowadziły do zatrzymania 2 mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą „na policjanta”. 65-latek oraz 57-latek zostali zatrzymani na terenie Elbląga. Obaj zostali tymczasowo aresztowani.

Ofiary były oszukiwane za pomocą telefonicznych kontaktów przez sprawców podających się za policjantów lub członków bliskiej rodziny. Sprawcy mówili o wypadkach którym ulegli bliscy oraz o tym, że są potrzebne pieniądze na „uniknięcie odpowiedzialności” lub pokrycie szkód. Ofiary przekazywały pieniądze osobom, których nie znały, a które przychodziły po ich odbiór często pod wskazany adres. Funkcjonariusze odzyskali około 40 tys. złotych, które przekazała oszustom jedna z pokrzywdzonych osób.

Policjanci oraz prokurator wystąpili do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn. Sąd przychylił się do tego wniosku. Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem – czyli oszustwo sprawcom mogą grozić kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, jak należy się zachować w przypadku otrzymania takiego telefonu.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

(KWP w Olsztynie / kp)

 

  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja