Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak zachować się w czasie burzy? Stosowanie prostych zasad może uchronić przed niebezpieczeństwem

W związku z bardzo wysokimi temperaturami istnieje duże prawdopodobieństwo gwałtownych i silnych zjawisk atmosferycznych. Aby nie doszło w takiej sytuacji do tragedii, policjanci przypominają o zachowaniu kilku zasad bezpieczeństwa. Jak ważne są to sprawy pokazały ostanie wydarzenia na terenie powiatu strzelecko- drezdeneckiego. Kilkanaście dni temu w czasie burzy spadło drzewo na przyczepę kempingową w Osieku pod Dobiegniewem, podobna sytuacja miała miejsce w środę /8 sierpnia/. Tym razem jadące drogą auto zostało przygniecione również przez połamane drzewo.

Wysokie temperatury sprzyjają letniemu wypoczynkowi. Jednak taka pogoda może być również niebezpieczna. Temperatury powyżej 30 stopni Celcjusza, to warunki, którym bardzo często towarzyszą gwałtowne i silne zjawiska metrologiczne. Burzom towarzyszy często bardzo silny wiatr oraz intensywne opady deszczu i gradu. Wiatr, czy opady same w sobie nie są niebezpieczne, jednak połamane drzewa lub inne rzeczy, które mogą być uszkodzone w czasie burzy mogą stanowić zagrożenie. Tak było w przypadku połamanego drzewa, które spadło na przyczepę kempingową w Osieku pod Dobiegniewem. W wyniku tego zdarzenia bardzo poważnych obrażeń doznał kilkunastoletni chłopiec. Niestety kilka dni później zmarł. Niebezpiecznie było również w środę /9 sierpnia/, kiedy przez teren powiatu strzelecko-drezdeneckiego przechodziły gwałtowne burze. Towarzyszący im silny wiatr łamał i uszkadzał wiele drzew. Jedno z nich spadło na drogę w miejscowości Bronowice przygniatając jadący samochód. O wielkim szczęściu może mówić małżeństwo podróżujące tym autem. Połamane drzewo spadło na przód ich samochodu, nie powodując u nich żadnych obrażeń. Skończyło się na uszkodzeniach auta. Sprawna akcja policjantów i strażaków pozwoliła na szybkie odblokowanie trasy.

 

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo w czasie gwałtownej burzy, warto przestrzegać kilku prostych, ale skutecznych zasad:

- nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, masztami, latarniami,
- trzymaj się z dala od trakcji tramwajowych, kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia,

- podczas jazdy samochodem zatrzymaj się z dala od drzew i pozostań w samochodzie. Jesteś w nim bezpieczny, pod warunkiem, że nie będziesz dotykał metalowych części, ani wychylał się przez okno,
- nie parkuj pod drzewami, liniami energetycznymi i innymi wysokimi obiektami,

- miejsce do rozbicia namiotu, czy przyczepy kempingowej wybierz z dala od drzew i linii energetycznych.

- w sytuacji, kiedy burza zaskoczy cię nad jeziorem, szukaj schronienia na brzegu

- kiedy znajdujesz się w budynku odłącz z prądu zbędne urządzenia elektryczne.

- W czasie burzy, najlepiej pozostać w domu lub innym budynku, w którym będziemy bezpieczni.

 

mł. asp. Tomasz Bartos

KPP w Strzelcach Kraj.

Tel. 695-885-348

 

Powrót na górę strony
Polska Policja