Starszy mężczyzna zaginął w lesie, liczyła się każda minuta - ćwiczenia służb - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Starszy mężczyzna zaginął w lesie, liczyła się każda minuta - ćwiczenia służb

Data publikacji 21.09.2018

„Wieczorem mój 70-letni dziadek wybrał się do lasu i do tej pory nie powrócił. Szukaliśmy go z rodziną całą noc ale bezskutecznie, on choruje na Alzhaimera. Pomóżcie nam, proszę!” - takie zgłoszenie odebrał oficer dyżurny świebodzińskiej jednostki Policji w ramach ćwiczeń. Zarządzony został alarm, a na miejsce skierowano funkcjonariuszy. Starszy, schorowany człowiek, zostął odnaleziony przez służby.

Sytuacja założona w scenariuszu zdarza się w codziennej służbie policjantów. W takich sytuacjach przede wszystkim liczy się czas, dlatego tak ważnym jest, aby wszystkie czynności podjęte przez służby zaangażowane do działań były błyskawiczne, skoordynowane i przede wszystkim skuteczne. Wielokrotnie, szczególnie jesienią ludzie wybierają się do lasu, często nieprzygotowani.

Scenariusz ćwiczeń „Lost” zakładał, że 70-letni mężczyzna, wieczorem wyszedł na poszukiwanie poroży do lasu. Choruje on na Alzhaimera, co powoduje u niego zaniki pamięci. Gubi się w lesie. Rodzina początkowo usiłuje odnaleźć dziadka na własną rękę, jednakże kiedy ich działania, trwające całą noc, zawodzą, decydują rano zgłosić zaginięcie na Policję. Na miejsce Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji natychmiastowo wysyła funkcjonariuszy, jednocześnie informując o zdarzeniu I z-ce Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Piotra Domańskiego. Z uwagi na czas jaki minął od zaginięcia, podeszły wiek zaginionego oraz brak telefonu komórkowego, komendant podejmuje decyzję o alarmie dla całej jednostki.

Funkcjonariusze Policji, Straży Leśnej oraz Straży Ochrony Kolei współdziałając podejmują działania poszukiwawcze. Wykorzystany zostaje również służbowy pies Kordis, który odnajduje czapkę zaginionego i wskazuje kierunek, w którym mógł zmierzać mężczyzna. Poszukiwania zostają zakończone sukcesem. Mężczyzna został odnaleziony,

W przypadkach zaginięcia osoby, które mogą stwarzać dla niej bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia kluczową rolę gra czas. Im wcześniej Policja otrzyma zgłoszenie, tym szybciej możemy pomóc takiej osobie. W takich przypadkach wykorzystywane są maksymalne siły i środki. Należy zakładać bowiem, że osobie zaginionej mógł się zdarzyć wypadek. W Komendzie Powiatowej Policji w Świebodzinie w samym roku 2017 prowadzonych było 24 poszukiwania za osobami zaginionymi.

 

sierż. sztab. Marcin Ruciński

KPP w Świebodzinie

519 534 237

 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja