Developer oszukał nabywców mieszkań na 11 milionów złotych - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kraków

Developer oszukał nabywców mieszkań na 11 milionów złotych

Data publikacji 13.12.2018

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończono postępowanie prowadzone przeciwko członkom zarządu i dyrektorowi finansowemu jednej z krakowskich agencji obsługi nieruchomości. Sprawa trafi na wokandę po wielomiesięcznej pracy śledczych z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, nadzorowanej przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Podgórze. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby, które odpowiedzą za oszustwa wielkich rozmiarów oraz niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość firmy.

Według ustaleń śledczych, krakowska spółka kapitałowa, zajmująca się budową oraz sprzedażą mieszkań, nie wywiązała się ze zobowiązań wobec nabywców lokali, narażając ich na straty finansowe sięgające 11 milionów złotych. Developer co prawda postawił blok, jednak nie uzyskał pozwolenia na jego użytkowanie, co uniemożliwiło wydanie lokali pokrzywdzonym. Decydentom zarzucono również, że pomimo złej i nie rokującej poprawy kondycji finansowej spółki, nie zgłosili wniosku o jej upadłość w terminie przewidzianym przepisami prawa. Ponadto, sprzedając nieruchomość gruntową innemu developerowi, przekazali mu nieodpłatnie dokumentację architektoniczno-budowlaną o wartości 1 500 000 zł, czym działali na szkodę własnej spółki.

Na podstawie materiału dowodowego trzem członkom zarządu spółki oraz jej dyrektorowi finansowemu przedstawiono łącznie 22 zarzuty oszustwa wielkich rozmiarów (art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k., a także art. 586 k. s. h. oraz art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.).

W ostatnich dniach prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze skierował do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanych. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie/ab)

Powrót na górę strony
Polska Policja