Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wiceminister Jarosław Zieliński wspólnie z komendantami głównymi Policji i PSP zaapelował o rozwagę podczas zimowego wypoczynku

Uczniowie szkół z pięciu województw (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie) rozpoczęli ferie, które w całej Polsce potrwają do końca lutego. Wiceminister Jarosław Zieliński wspólnie z komendantami głównymi Policji i PSP zaapelował o rozwagę podczas zimowego wypoczynku. "Ferie to okres zwiększonych zagrożeń bezpieczeństwa. Oznacza to również wytężoną pracę służb" – powiedział wiceszef MSWiA.

Policja zadba o bezpieczeństwo na drogach i stokach

Funkcjonariuszy Policji będzie można spotkać m.in. na drogach. Codziennie średnio około 4 tysiące policjantów pionu ruchu drogowego zadba o bezpieczeństwo podróżnych. Przed wyjazdem na ferie warto zainstalować i sprawdzić aplikację Regionalny System Ostrzegania, która poinformuje o zagrożeniach występujących m.in. na trasie naszego przejazdu.

Wzorem ubiegłego roku zostaną uruchomione tzw. punkty kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Usytuowane zostaną m.in. na parkingach przy komendach Policji, dworcach autobusowych i innych wytypowanych wcześniej miejscach. Policja będzie o nich informowała na stronach internetowych poszczególnych komend.

Poza godzinami funkcjonowania stałego punktu kontroli, po wcześniejszych uzgodnieniach z organizatorem, patrol Policji w miarę możliwości dokona kontroli autobusu bezpośrednio na miejscu zbiórki uczestników. W szczególnych przypadkach np. gdy rodzice lub organizatorzy zauważą, że zachowanie kierowcy lub stan techniczny autokaru zagraża zdrowiu i życiu podróżnych, bez wahania mogą dzwonić na numer 112 lub 997. W internecie działa również strona Bezpieczny Autobus (www.bezpiecznyautobus.gov.pl), gdzie można sprawdzić stan pojazdu.

Blisko 350 policjantów zadba o bezpieczeństwo na stokach narciarskich w ośmiu województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim, dolnośląskim, podlaskim oraz warmińsko – mazurskim. Funkcjonariusze polskiej Policji będą również pełnić służbę na stokach we Włoszech w tych miejscowościach, gdzie przebywa najwięcej Polaków.

Sprzyjająca zimowa aura służy także uprawianiu innych dyscyplin sportowych. W żadnym wypadku nie może nam jednak zabraknąć rozwagi. Wiceminister przestrzegał przed jazdą na łyżwach na otwartych zamarzniętych akwenach. - Zachęcam do korzystania z bezpiecznych lodowisk. Zamarznięte tylko pozornie jeziora, stawy i rzeki mogą okazać się pułapką – przypomniał wiceszef MSWiA.

Dbając o bezpieczeństwo podczas ferii warto pamiętać i korzystać z dostępnych narzędzi internetowych. - Zachęcam do korzystania z aplikacji „Moja komenda”, gdzie łatwo znaleźć kontakt do najbliższej jednostki i dzielnicowego w miejscu, w którym przebywamy. Druga aplikacja to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie opiekunowie mogą sprawdzić jakie zagrożenia w okolicy są definiowane i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim jednak apeluję o wzmożoną czujność - powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Strażacy kontrolują escape roomy

PSP prosi o rozwagę przy ogrzewaniu domów i zwracanie uwagi przede wszystkim na zagrożenie czadem. W czasie poprzedniego sezonu grzewczego straż pożarna, w związku z czadem, interweniowała około 4,3 tysiąca razy. Tlenkiem węgla zatruło się 2,6 tysiąca osób, zmarło 71 osób. W tym roku czad przyczynił się do śmierci 26 osób. Komendant główny PSP przypomniał także administratorom i zarządcom budynków o konieczności usuwania śniegu zalegającego na dachach.

Również w okresie ferii kontynuowane będą kontrole escape roomów. Do tej pory straż sprawdziła 504 takie miejsca. Stwierdzono prawie 1,9 tysiąca uchybień w zakresie bezpieczeństwa, niemal 800 dotyczyło dróg ewakuacyjnych.

- Do escape roomów dzieci nie powinny przychodzić same. Jeśli rodzice lub opiekunowie zauważą jakieś niebezpieczeństwa np. prowizoryczną instalację elektryczną lub grzewczą, proszę z nich nie korzystać. Sprawdzamy także kąciki i place zabaw w galeriach handlowych. Proszę o zgłaszanie informacji o wszelkich rzeczach, które zaniepokoją rodziców w takich obiektach. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 998 – powiedział gen. bryg. Leszek Suski, komendant główny PSP.

Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował o zmianach w prawie dotyczących funkcjonowania escape roomów. - Tragiczne wydarzenie z Koszalina każe nam w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Zgodnie z zapowiedzią minister Joachim Brudziński podpisał dziś zmianę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Nowelizacja rozporządzenia uszczegóławia przepisy ochrony przeciwpożarowej dotyczące ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym, w tym escape roomów – podkreślił wiceszef MSWiA.

Profilaktyka wspomaga poprawę bezpieczeństwa

MSWiA, Policja oraz Państwa Straż Pożarna, w czasie ferii będą także realizować akcje profilaktyczne. W zwiększaniu świadomości dotyczącej zagrożeń, jakie niesie nieszczelna instalacja grzewcza i tlenek węgla, ma pomóc m.in. wspólna akcja z Programem I Polskiego Radia.  

- Podczas konkursów słuchacze Programu I Polskiego Radia będą mogli wygrać czujki czadu i dymu. Ministerstwo przekazało rozgłośni 230 takich urządzeń w ramach kampanii społecznej „Czad i Ogień. Obudź Czujność” – poinformował wiceszef MSWiA.

O obowiązku noszenia kasku przez dzieci i młodzież do 16 roku życia przypomni akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. MSWiA przekazało na ten cel 330 kasków narciarskich. Promowaniem odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów zajmą się m.in. partnerzy projektu, w tym Polski Związek Narciarski, GOPR, TOPR.

(MSWiA / dm)

 • Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński
  Briefing prasowy w MSWiA
 • Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński podczas briefingu wraz z Komendantem Głównym Policji gen.insp. Jarosławem Szymczykiem oraz Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suskim. Przemawia wiceminister.
  Briefing prasowy w MSWiA
 • Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński podczas briefingu wraz z Komendantem Głównym Policji gen.insp. Jarosławem Szymczykiem oraz Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suskim. Przemawia szef Policji.
  Briefing prasowy w MSWiA
 • Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński podczas briefingu wraz z Komendantem Głównym Policji gen.insp. Jarosławem Szymczykiem oraz Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suskim. Przemawia szef Straży Pożarnej.
  Briefing prasowy w MSWiA
Powrót na górę strony
Polska Policja