Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kraków

Nowotarscy policjanci zatrzymali szajkę oszustów działających metodami „na wczuczka” i „na policjanta”

Data publikacji 28.01.2019

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zatrzymali dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o oszustwo 76-letniej mieszkanki Waksmundu i wyłudzenie 120 tys. zł. Wobec zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, a wobec kobiety dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Do oszustwa doszło 9 stycznia br. Około godziny 15.00 do 76-letniej mieszkanki  Waksmundu na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Następnie przekazała informację, że syn 76-latki miał wypadek i zabił na przejściu dla pieszych 15-letnią dziewczynę  z Niemiec. Kobieta miała wpłacić kaucję w wysokości 120 tysięcy złotych, w zamian za to, by jej syn nie trafił do więzienia na terenie Niemiec. Kobieta podająca się za policjantkę potwierdziła całe zdarzenie i poinformowała starszą Panią, że adwokat syna już wpłacił połowę kwoty tj. 60 tysięcy złotych, a ona musi wpłacić resztę sumy. Kiedy oszustka upewniła się, że kobieta posiada pieniądze przy sobie, kazała natychmiast je przekazać czekającemu pod domem mężczyźnie, który miał być adwokatem syna. Kobieta przekazała wtedy 27-latkowi oszczędności swojego życia w wysokości 52 tysięcy złotych. Kiedy zorientowała się, że to oszustwo, niestety było już za późno.

Sprawą 76-latki zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.

Szczegółowa analiza zebranego materiału dowodowego  doprowadziła do zatrzymania już po kilkunastu dniach trzech osób podejrzanych o udział w oszustwie. W środę, 23.01.br., po północy, w Krakowie policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn i kobietę -  21-latka to mieszkanka Łodzi, 27-latek, mieszkaniec Krakowa bez stałego miejsca zameldowania podający się za adwokata odebrał pieniądze od starszej Pani, 36-letni mieszkaniec powiatu wielickiego zaś pełnił rolę kierowcy. W piątek cała trójka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszała zarzut oszustwa z art. 286 § 1 kk, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Obaj zatrzymani w przeszłości byli już karani za podobne przestępstwa, a w ubiegłym roku opuścili zakład karny, dlatego sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

W sobotę, 26.01.br., wobec zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, a wobec kobiety dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

PAMIĘTAJ !

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!

(KWP w Krakowie / mw)

 

  • policjant z zatrzymanym
  • jeden z zatrzymanych mężczyzn
Powrót na górę strony
Polska Policja