Akcja ewakuacyjna mieszkańców Żar w związku z ujawnieniem bomby lotniczej - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja ewakuacyjna mieszkańców Żar w związku z ujawnieniem bomby lotniczej

Data publikacji 22.02.2019

Policjanci z żarskiej komendy wspomagani przez strażaków, funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej przeprowadzili działania ewakuacyjne ludności zamieszkującej w promieniu 500 metrów od miejsca ujawnienia bomby lotniczej. Po sprawnie przeprowadzonych działaniach saperzy mogli zabrać niewybuch.

Na terenie powiatu żarskiego bardzo często znajdowane są niewybuchy z czasów wojny. Pomimo tego, że przez kilkadziesiąt lat leżą w ziemi, mogły nie stracić swoich zdolności bojowych i w związku z tym stanowić śmiertelne zagrożenie. W czwartek (21 lutego) od wczesnych godzin porannych w Żarach rozpoczęła się akcja ewakuacyjna mieszkańców w związku z ujawnieniem bomby lotniczej, która liczyła ponad 80 cm długości i ważyła ok. 50 kg.

Na niewybuch z czasów II wojny światowej natknął się pracownik firmy budowlanej wykonujący prace na prywatnej posesji przy ul. Sienkiewicza w Żarach. W związku z zaistniała sytuacją powołany został sztab kryzysowy. Podczas spotkania w, którym uczestniczyli włodarze miasta oraz przedstawiciele innych służb podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców. Akcja ewakuacyjna, którą dowodził Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach podinsp. Tomasz Białek rozpoczęła się po godz. 8.00 rano. Policjanci wspomagani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Miejskiej, strażaków oraz pracowników opieki społecznej informowali przez megafony miejscową ludność o konieczności opuszczenia swoich domostw. Prócz tego docierali indywidualnie do każdego domu i mieszkania, aby osobiście przekazać informację o ewakuacji.

Działania swym zasięgiem objęły obszar w promieniu 500 metrów od miejsca ujawnienia niewybuchu. Szacunkowa liczba osób zajmująca ten teren to 2,5 tysiąca. W tym dniu nieczynne były placówki oświatowe usytuowane w promieniu 1 km od miejsca, w którym leżała bomba. W tzw. czerwonej strefie wszelki ruch został wstrzymany, objęto posterunki blokadowe na skrzyżowaniach. Zorganizowano autobusy, które przewiozły ludność do trzech miejscowych szkół. Tam ewakuowani mogli przeczekać do czasu zakończenia działań. Po informacji o zakończeniu ewakuacji, saperzy z Jednostki Wojskowej w Krośnie Odrzańskim mogli przystąpić do działania. Zabrali niewybuch, aby go zneutralizować.

Współpraca służb nie zawiodła, dzięki temu możliwe było sprawne przeprowadzenie całej akcji.

 

kom. Aneta Berestecka

oficer prasowy KPP w Żarach

Powrót na górę strony
Polska Policja