Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawał markowe maszyny budowlane, których nie posiadał. Straty szacuje się na ponad 3 mln zł

Data publikacji 12.07.2019

Policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej, na co dzień zajmujący się ściganiem przestępstw gospodarczych, namierzyli i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne oszustwa. Z przeprowadzonych ustaleń wynika, że w ramach działalności gospodarczej, za pośrednictwem popularnych portali internetowych, oferował do sprzedaży drogie maszyny budowlane, których nie posiadał. Osoby zainteresowane zakupem maszyn wpłacały wysokie zaliczki, jednak ich zamówienia nie były realizowane, a przekazane pieniądze przepadały. Policjanci działając wspólnie z prokuratorami ustalili do chwili obecnej 42 osoby poszkodowane, które poniosły straty przekraczające łącznie ponad 3 mln zł. Zatrzymany mężczyzna został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policjanci ostrzegają przed okazyjnymi z pozoru zakupami drogich maszyn i urządzeń budowlanych, a także proszą wszystkich przedsiębiorców o czujność podczas tego typu transakcji. Niestety ,,wyjątkowa okazja’’ może okazać się oszustwem, w wyniku którego stracimy sporą ilość pieniędzy!!!

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy zajmują się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, niejednokrotnie prowadzą działania w sprawach dotyczących procederu oszustw na szkodę osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Sprawą wyłudzeń przy zakupie maszyn budowlanych policjanci zajęli się od razu po otrzymaniu informacji o pierwszym tego typu zdarzeniu. Funkcjonariusze zbadali skalę problemu i wspólnie z prokuraturami utalili, że w ramach działalności jednego z wrocławskich przedsiębiorstw, oferowano sprzedaż drogich maszyn i urządzeń, które jednak nigdy nie były w jego posiadaniu. ,,Okazyjne oferty’’ klienci znajdowali na popularnych portalach internetowych, a później musieli wpłacić sprzedawcy zaliczkę i czekać aż towar dotrze z Wielkiej Brytanii. Niestety dalsza część transakcji, nie była już realizowana.

Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy, pozwolił na zatrzymanie 44-letniego właściciela jednej z firm, który usłyszał już zarzuty za oszustwa. Na chwilę obecną ustalono 42 pokrzywdzone osoby z terenu kraju, które utraciły wpłacane zaliczki w łącznej kwocie ponad 3 milionów złotych.

Mężczyzna decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a grozić mu może teraz kara nawet do 8 lat pozbawiania wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP we Wrocławiu / mw)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja