Szukali go w całej Europie – zatrzymali policjanci z gorzowskiej drogówki - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szukali go w całej Europie – zatrzymali policjanci z gorzowskiej drogówki

Data publikacji 01.10.2019

Policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali 47-latka poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Mężczyzna na terenie Francji miał popełnić szereg przestępstw przeciwko mieniu, głównie były to kradzieże. Teraz sąd zdecyduje o dalszym losie zatrzymanego.

W sobotę (28 września) w godzinach popołudniowych, policjanci z gorzowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego opla. Powodem kontroli były niezapięte pasy bezpieczeństwa. Kiedy funkcjonariusze sprawdzili 47-latka w policyjnych systemach, okazało się, że jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez francuskie organy ścigania. Według ustaleń miał się tam dopuścić wielu kradzieży.

Zatrzymany 47-latek trafił wprost do policyjnego aresztu, a następnie do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. W najbliższym czasie zostaną wdrożone kolejne procedury, aby przekazać mężczyznę francuskim organom ścigania. O ewentualnej ekstradycji podejrzanego zdecyduje sąd.

Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego, uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich, jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

(KWP w Gorzowie Wlkp./ms)

Powrót na górę strony
Polska Policja