Oszuści działający metodą na ”wnuczka” zatrzymani - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający metodą na ”wnuczka” zatrzymani

Data publikacji 17.10.2019

Policjanci z powiatu krakowskiego ustalili i zatrzymali dwóch oszustów działających metodą „na wnuczka”, którzy wyłudzili blisko 80 tys. zł. od dwóch seniorek. Obaj usłyszeli zarzuty, a jeden z nich trafił do aresztu na 3 miesiące.

Pod koniec sierpnia br. do dwóch mieszkanek powiatu krakowskiego na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za osobę najbliższą, przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym ucierpieć miał jeszcze inny członek rodziny. Następnie poinformował o konieczności przekazania pieniędzy na jego leczenie i hospitalizację. Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonych zjawiła się kolejna osoba podająca się za „adwokata”, któremu kobiety przekazały swoje oszczędności, w przekonaniu, że pomagają członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny kobiety zorientowały się, że padły ofiarami oszustwa.

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch młodych mężczyzn: 21 i 18-latka, zamieszkałych na terenie Krakowa i okolic. 8 i 9 października br. kryminalni przeprowadzili realizację, w trakcie której obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Starszy usłyszał dwa zarzuty dokonania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, oszustw metodą „na wypadek” i wyłudzenia blisko 80 tys. zł, a młodszy pomocnictwa w dokonaniu tych przestępstw. Dodatkowo sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 21-latka na okres 3 miesięcy, natomiast wobec 18-latka zastosowano środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru policji i zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

- potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;

- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;

- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;

- o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 112.

(KWP w Krakowie/js)

Powrót na górę strony
Polska Policja