Słono zapłaci za głupotę... - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Słono zapłaci za głupotę...

Data publikacji 23.10.2019

Ponad pół promila miał w organizmie 31-latek, który doprowadził do groźnej kolizji. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, czekają go też dotkliwe kary finansowe. Materiał filmowy publikujemy ku przestrodze.

Do kolizji doszło w minioną sobotę, około godziny 1.00, na ul. Kujawskiej. 31-letni mieszkaniec Zabrza stracił panowanie nad volkswagenem i uderzył w sygnalizatory świetlne znajdujące się na przejściu dla pieszych. Szczęśliwie, na drodze jego przejazdu nie znalazł się człowiek, bowiem zdarzenie mogłoby okazać się tragiczne w skutkach.

Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny ponad pół promila alkoholu. Wsiadając w takim stanie za kierownicę, 31-latek popełnił więc przestępstwo. Niestety, mimo medialnych kampanii i wiedzy o tym, że alkohol i prowadzenie auta to szczyt nieodpowiedzialności, nie ma dnia, by gliwicka policja nie zatrzymała nietrzeźwego kierowcy. Tylko w czasie ostatniego weekendu mundurowi zatrzymali sześciu kierowców, którzy prowadzili samochody w stanie nietrzeźwości oraz dwóch kierujących po użyciu alkoholu.

Policjanci przypominają o poważnych konsekwencjach wynikających z jazdy po alkoholu:

  • 0,2 - 0,5 promila (jazda po użyciu alkoholu) to według prawa wykroczenie, za które grozi areszt do 30 dni lub grzywna do 5 tys. zł, 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat;
  • powyżej 0,5 promila (jazda w stanie nietrzeźwości) to według prawa przestępstwo, za które grozi m.in. grzywna uzależniona od dochodów, wynosząca do 540 stawek dziennych (stawka dzienna wynosi od 75 zł do 30 tys. zł.), kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Jeżeli w czasie stłuczki sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości, sąd zawsze orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych albo pojazdów konkretnego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata.

Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.
Osoba, która w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków spowodowała wypadek śmiertelny albo ciężkie uszkodzenie ciała, jest podlega karze co najmniej 2 lat więzienia bez możliwości zawieszenia.

Pamiętajmy również, że ubezpieczenie OC nie chroni pijanego kierującego. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej przez pijanego kierowcę, ale wystąpi do sprawcy z regresem prawnym. Regres to nic innego, jak odzyskanie wypłaconej kwoty od sprawcy. W naszym kraju zdarzały się już kilkusettysięczne kwoty regresu.

(KWP w Katowicach / kp)

 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja