Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Opole

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze

Data publikacji 13.01.2020

W miniony weekend policjanci z prudnickiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy ruchu drogowego. Dwóch z nich przekroczyło dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Do najniebezpieczniejszej sytuacji doprowadziła 39-latka, która przejeżdżając przez skrzyżowanie z drogą krajową zignorowała znak „STOP”. Wyczyny tych kierowców zarejestrowali funkcjonariusze w nieoznakowanym radiowozie.

Policjanci z prudnickiej drogówki szczególną uwagę zwracają na tych kierowców, którzy w rażący sposób naruszają przepisy drogowe. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli dwóch mieszkańców powiatu opolskiego, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Niechlubnym rekordzistą okazał się 41-latek, który jechał osobową toyotą 115 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”. Nieznacznie mniej, bo 105 km/h miał na liczniku 45-latek jadący citroenem. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani do kontroli w Dobroszewicach.

Skrajnym brakiem wyobraźni wykazała się również 39-letnia mieszkanka gminy Biała. Kobieta  jadąc osobową astrą, na obwodnicy Prudnika przejeżdżając przez skrzyżowanie z drogą krajową zignorowała znak „STOP”.  39-latka podróżowała z małym dzieckiem. Kobieta za swoje zachowanie na drodze została ukarana mandatem.

Policjanci przypominają, że zgodnie z nowelizacją przepisów drogowych za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) grozi utrata prawa jazdy.

Pamiętajmy!!!

Prawie za każdym wypadkiem drogowym kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy czy pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

(KWP w Opolu / mw)

  • 41-latek, który jechał osobową toyotą 115 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce” w miejscowości Dobroszewice
  • 45-latek, który jechał citroenem 105 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce” w miejscowości Dobroszewice.">
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja