Policyjna grupa SPEED na krajowej „dziesiątce” - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bydgoszcz

Policyjna grupa SPEED na krajowej „dziesiątce”

Data publikacji 15.01.2020

Mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 10. Działania funkcjonariuszy z toruńskiej drogówki odniosły oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego na całej tej trasie.

Wczoraj (14.01.20) w godzinach 9:00-17:00 mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 10. To newralgiczna trasa przecinająca nasz region. Mundurowi działający w ramach grupy skontrolowali blisko 50 kierowców, którzy przekroczyli prędkość. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 2 dowody rejestracyjne w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdów. Podczas działań nie doszło tam do żadnego zdarzenia drogowego. 

Policjanci zapowiadają, że tego typu działania będą cyklicznie powtarzane. Funkcjonariusze z grupy „SPEED” mają „na oku” w szczególności te miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.
Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, jak i oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, przekraczania prędkości, a także inne niebezpieczne manewry.

Przypomnijmy, że zespoły "SPEED" działają w całym kraju od  lipca tego roku. W województwie kujawsko-pomorskim w jej skład wchodzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, policjanci ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina. 

Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.

  • Policjant RD prowadzi kontrolę
  • Kierowca zamyka klapę silnika po kontroli
  • Policjant kontroluje kierowcę
Powrót na górę strony
Polska Policja