Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Cyber patrole" kontrolują

Data publikacji 16.05.2008

Blisko 70 zabezpieczonych płyt CD-R i DVD-R z nielegalnym oprogramowaniem komputerowym i 7 jednostek centralnych komputerów to efekt wczorajszych działań, jakie przeprowadzili policjanci z Lubartowa wspierani przez specjalistów z KWP w Lublinie zajmujących się ujawnianiem przestępstw w sieci. Wstępnie policjanci szacują, że wartość zabezpieczonego oprogramowania może wynosić około 50 tysięcy złotych.

Do wczorajszych działań zaangażowanych zostało około 20 funkcjonariuszy. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z lubartowskimi policjantami wczoraj nad ranem weszli jednocześnie do 9 mieszkań znajdujących się na terenie Lubartowa. Działania „cyber patroli” ukierunkowane były na osoby bezprawnie rozpowszechniające duże ilości utworów chronionych prawem autorskim w Internecie.

Łącznie podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli 7 jednostek centralnych komputerów oraz blisko 70 płyt CD-R i DVD-R. Wszystkie zabezpieczone nośniki zawierały nielegalne oprogramowanie w postaci programów biurowych, graficznych, filmów, plików muzycznych, gier komputerowych. itp. Wstępnie szacuje się, że wartość nielegalnego oprogramowania może wynosić około 50 tysięcy złotych. Powołani w tej sprawie biegli ustalają wartość zabezpieczonego sprzętu.

Policjanci ustalili, że namierzeni internauci do nielegalnego "ściągania" programów wykorzystywali popularne programy peer-to-peer (P2P). Za ich pomocą udostępniali innym osobom dostęp do dużych ilości muzyki w plikach mp3, filmów w formatach komputerowych, komercyjnych gier i programów komputerowych. Rekordzista udostępniał blisko 90 GB nielegalnych plików.

Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim). Osoby, które bezprawnie rozpowszechniały utwory to najczęściej uczniowie i studenci.

Zgodnie z polskim prawem nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer. Już samo posiadanie np. nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne. „Kary” dodatkowe : to utrudniony dostęp do prywatnych zbiorów fotografii, prac dyplomowych, dokumentów służbowych itp. To także niemożność korzystania z zabezpieczonego komputera przy jednoczesnej np. konieczności spłaty kolejnych rat kredytu wziętego na zakup sprzętu.

Apelujemy do użytkowników programów P2P, aby udostępniali za ich pośrednictwem (co jest wymogiem pobierania) jedynie treści dozwolone np. programy freeware-owe, własne utwory, treści aktów prawnych itp. Rodzicom, którzy z braku wiedzy informatycznej nie mogą sprawdzać, w jaki sposób ich pociechy korzystają z dobrodziejstw Internetu zalecamy zlecenie audytu swoich komputerów zaufanemu informatykowi lub wyspecjalizowanej firmie. Tym, którzy sami chcieliby sprawdzić, czy na ich komputerach są zainstalowane programy P2P i je usunąć proponujemy korzystanie z darmowego programu, który dostępny jest m.in. na stronie ZPAV.

Policjanci zwalczający przestępczość w sieci Internet wciąż namierzają kolejne osoby naruszające prawo i przygotowują się do kolejnych kontroli na terenie naszego województwa. Jak zawsze po takich działaniach lubelska Policja przestrzega przed „bezkarnym” i bezkrytycznym korzystaniem z dobrodziejstw Internetu.

Powrót na górę strony