Aktualności

Policyjni wodniacy pomogli kobiecie, która nie była w stanie samodzielnie wrócić na brzeg

Data publikacji 01.07.2024

Niesienie pomocy osobom wypoczywającym na akwenach to jedno z głównych zadań policyjnych wodniaków. Podczas służby bacznie przyglądają się temu, co dzieje się na danym zbiorniku. Dzięki temu mogą szybko reagować na wszelkie niepokojące zdarzenia. Tak też było w przypadku patrolu wodnego z Posterunku Policji w Małdytach. Policjanci pomogli kobiecie, która na skutek nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych wylądowała w wodzie i znalazła się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Dzięki policjantom wróciła bezpiecznie na brzeg.

W niedzielę (30 czerwca) na jeziorze Narie wodniacy z Posterunku Policji w Małdytach pełnili służbę patrolując akwen. Warunki pogodowe były zmienne tego dnia, a nagłe porywy wiatru stanowiły zagrożenie dla korzystających ze sprzętów pływających.

Policjanci w czasie patrolu zauważyli leżący na lustrze wody żagiel. Gdy podpłynęli bliżej okazało się, że w wodzie znajduje się młoda kobieta, która nie posiadała wystarczająco sił, aby samodzielnie wrócić na brzeg. Dodatkowo jej sytuację pogorszyły niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci silnego wiatru i tworzących się wysokich fal, które wyniosły kobietę prawie 500 metrów od brzegu. Funkcjonariusze natychmiast wydobyli kobietę z wody, udzielając jej pomocy. Policyjną łodzią została przetransportowana na ląd. Dzięki policjantom to zdarzenie miało szczęśliwe zakończenie. 

Niedzielne załamanie pogody spowodowało, że patrole wodne wielokrotnie interweniowały udzielając pomocy użytkownikom wszelkich jednostek pływających, właśnie ze względu na problemy z powrotem na ląd. Służby odnotowały również zgłoszenia o niepokojących elementach dryfujących po jeziorach. Na szczęście żadna kolejna interwencja nie potwierdziła zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka.

Policyjni wodniacy apelują o zachowanie wszelkiej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą!

Chwila – tyle wystarczy, aby doszło do tragedii i nie ma znaczenia, czy jest to chwila brawury, lekkomyślności czy też nieuwagi.

Korzystając z czasu wolnego spędzanego nad wodą zwracajmy uwagę na aktualne warunki atmosferyczne! Nie bagatelizujmy alertów, które otrzymujemy drogą elektroniczną o prognozowanych burzach, silnych wiatrach i ryzyku podtopienia!

Policjanci apelują, aby prawidłowo zabezpieczać rzeczy pozostawione na pomostach lub plażach. Silny wiatr może je wynieść na środek jeziora, a w dalszej kolejności, zauważone przez osoby postronne, mogą wywołać niepokój, a w następstwie wywołanie fałszywego alarmu dla służb.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

  • Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i słuchaj poleceń ratownika WOPR.
  • Jeśli na własne ryzyko decydujesz się na kąpiel w miejscu niestrzeżonym pamiętaj o asekuracji. Boja ratunkowa bądź kamizelka asekuracyjna mogą uratować Ci życie.
  • Unikaj wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
  • Nie odpływaj daleko od brzegu, zwłaszcza w pojedynkę.
  • Unikaj kąpieli w wodzie nieznanej. Wiry, nagłe uskoki, nieregularne dno, wodorosty, prądy wodne to tylko część rzeczy które mogą nas zaskoczyć w wodzie.
  • Nie skacz do wody nieznanej. Często przy skokach "na główkę" dochodzi do uszkodzenia rdzenia w odcinku szyjnym co prowadzi do paraliżu prawie całego ciała.
  • Nie wchodź do wody po alkoholu bądź zażyciu leków psychotropowych i niektórych antybiotyków. Po spożyciu alkoholu dochodzi do szybszej utraty ciepłoty ciała, zwiększa się ryzyko wystąpienia dreszczy i przykurczy mięśni, istnieje ryzyko zaburzenia procesu oddychania. Często osoba pod wpływem alkoholu w wodzie błędnie ocena własnych możliwości oraz ma zaburzoną orientację czasową i przestrzenną.
  • Nie wchodź do wody po zmroku, przy ograniczonej widoczności bądź przy nagłej zmianie pogody. Wszystkie te czynniki będą utrudniać przeprowadzenie ewentualnej skutecznej akcji ratunkowej.
  • Zwracaj uwagę na zachowanie innych osób nad wodą, zwłaszcza osób zachowujących się niebezpiecznie bądź stwarzających zagrożenie dla innych.
  • Zachowaj ostrożność na dmuchanych materacach itp. To nie jest bezpieczne miejsce na drzemkę. Pamiętaj przy nagłym wpadnięciu do wody istnieje ryzyko wystąpienia szoku termicznego.
  • Właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego. Poznaj przeznaczenie i zastosowanie sprzętu pływającego. Korzystaj ze sprawnych technicznie jednostek pływających. Zabezpiecz się w kamizelki ratunkowe, tylko kamizelka ubrana i prawidłowo zapięta jest w stanie utrzymać nas na powierzchni wody.
  • Nad wodą dzieci mają być pod stałą opieką osób dorosłych. Zapoznaj dziecko z zasadami bezpieczeństwa. Powiedź do kogo ma się zwrócić gdy się zgubi, zapisz na ręku dziecka numer telefonu komórkowego do rodzica lub opiekuna.

(KWP w Olsztynie / kp)

Powrót na górę strony