Aktualności

Przestępczość wymierzona w środowisko naturalne - spotkanie eksperckie

Data publikacji 26.11.2024

W ramach polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej V4 2024/2025 w dniach 25-27 listopada br. w Warszawie odbywa się spotkanie eksperckie pn. „Wzmocnienie koordynacji współpracy krajów V4 w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko środowisku naturalnemu”.

Przestępczość wymierzona w środowisko naturalne jest złożonym zjawiskiem globalnym, powodującym znaczące szkody w krajowych gospodarkach, oddziałującym na życie społeczne i bezpieczeństwo wewnętrzne Unii Europejskiej. Dostrzegając przedmiotowe zagrożenia, zachodzi konieczność intensyfikacji działań, w tym również o charakterze transgranicznym, organów ścigania i innych służb w zakresie zwalczania przestępstw i innych naruszeń prawa wymierzonych w środowisko naturalne.

Przedstawiciele organów ścigania (Policja, Służba Celna), a także inspekcji środowiskowych z Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz gościnnie z Ukrainy, wspólnie dyskutują na temat wzmocnienia współpracy krajów V4 i Ukrainy w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko środowisku naturalnemu.

Spotkanie ma na celu usystematyzowanie posiadanej wiedzy w przedmiotowym obszarze, przeglądu obowiązujących w poszczególnych państwach regulacji prawnych oraz omówienie modeli organizacji organów odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości i nadużyć godzących w środowisko naturalne w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Kolejnym punktem spotkania jest zdefiniowanie aktualnych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz wypracowanie przyszłych kierunków działań w tym zakresie, uwzględniając konieczność implementacji na terenie UE Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2024/1203 w zakresie ochrony środowiska naturalnego za pośrednictwem prawa karnego.

Ponadto uczestnicy spotkania podejmują starania zmierzające do zweryfikowania, w jakim stopniu konflikt zbrojny w Ukrainie wpłynął na stan środowiska naturalnego na terenie Ukrainy oraz krajów bezpośrednio z nią graniczących. Warto podkreślić, że w trakcie prowadzonych dyskusji poruszony został także problem wpływu wojny w Ukrainie na zwiększenie przestępczości na szkodę środowiska naturalnego na terenie kraju objętego konfliktem zbrojnym oraz w obrębie samej Grupy Wyszehradzkiej. Zauważyć należy, że usuwanie skutków zanieczyszczeń środowiska naturalnego spowodowanych agresją zbrojną Rosji na Ukrainę będzie stanowić jedno z głównych wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego Ukrainy, ale też całej UE.

Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP
Zdj. Izabela Pajdała, „Gazeta Policyjna”

Powrót na górę strony