Aktualności

Inauguracyjne spotkanie Rady Historycznej Komendanta Głównego Policji

Data publikacji 27.11.2024

W Komendzie Głównej Policji odbyło się pierwsze posiedzenie członków Rady Historycznej Komendanta Głównego Policji. Głównym celem prac Rady jest wsparcie konsultacyjne na gruncie naukowym i eksperckim w zadaniach związanych z upowszechnianiem historii, tradycji i dorobku Policji oraz budowaniem tożsamości formacji.

Podczas spotkania w dniu 26 listopada br. nadinsp. Marek Boroń Komendant Główny Policji wręczył zebranym ekspertom podziękowania za przyjęcie zaproszenia do prac Rady. Przewodnictwo w Radzie Historycznej Komendanta Głównego Policji objął prof. dr hab. Andrzej Misiuk – kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

W skład członków Rady weszli: prof. dr hab. Piotr Majer z Katedry Prawa Administracyjnego i Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. dr hab. Robert Litwiński – kierownik Katedry Metodologii i Badań nad XX-XXI w. w Instytucie Historii Wydziału Historii i Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Piotr Gołdyn – profesor Uniwersytetu Kaliskiego, Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, dr hab. Piotr Kardela – profesor Akademii Policji w Szczytnie, Instytutu Nauk Społecznych oraz prezesi stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939” – pani Grażyna Szkonter, pan Grzegorz Grześkowiak, pan Jarosław Olbrychowski oraz pan Michał Wykowski. Członkami Rady Historycznej zostali również funkcjonariusze Policji, nadinsp. w st. spocz. Ryszard Siewierski ze Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej oraz historyk insp. dr Piotr Uwijała – Komendant Miejski Policji w Jaworznie.

Do zadań powołanej Rady Historycznej należy w szczególności: wsparcie merytoryczne przy realizacji projektów upowszechniających wiedzę o historii i tradycji Policji, doradztwo naukowe w zakresie publikacji historycznych związanych z tradycją i historią Policji, wspieranie wszelkich przedsięwzięć mających na celu propagowanie wiedzy o tradycjach i historii Policji, działania na rzecz budowania pozytywnego wizerunku Policji poprzez przedstawienie jej długiej historii. Ważnym zadaniem jest również wspieranie działań Policji na rzecz pozyskiwania i zachowania dokumentów, archiwów i innych materiałów związanych z formacją oraz wsparcie współpracy z uczelniami, instytucjami badawczymi oraz organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą.

Podczas spotkania członkowie Rady Historycznej zapoznali się z regulaminem jej funkcjonowania oraz rozpoczęli prace robocze nad planem realizacyjnym.

BKS KGP, zdj. Grzegorz Utnik

Powrót na górę strony