Aktualności

Oszukany na inwestycje w kryptowaluty stracił 80 000 zł

Data publikacji 22.12.2024

Mieszkaniec powiatu lubartowskiego padł ofiarą oszustwa, wierząc w internetową reklamę. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia, które oferowało szybki i łatwy zarobek dzięki inwestycjom w kryptowaluty. W efekcie stracił pieniądze w kwocie 80 000 zł. Ostrzegamy przed oszustwami związanymi z inwestycjami, które w ostatnim czasie stały się szczególnie popularnym sposobem działania przestępców.

Mieszkaniec powiatu lubartowskiego znalazł w Internecie ogłoszenie o możliwości inwestycji w kryptowaluty. Zainteresowany reklamą, pozostawił swoje dane kontaktowe. Wkrótce skontaktował się z nim mężczyzna podający się za analityka finansowego, który szczegółowo wyjaśnił, jak miałyby wyglądać inwestycje oraz jakie zyski można osiągnąć.

Zgłaszający, zachęcony wizją szybkiego zarobku, otworzył za pośrednictwem przesłanego przez „analityka” linku stronę z wykresami inwestycyjnymi. Pod wpływem emocjonującej rozmowy przesłał przestępcy skan swojego dowodu osobistego oraz inne dane osobowe. W dalszej kolejności, na jego polecenie założył konto walutowe i przelał na nie pierwszą wpłatę w wysokości blisko 1000 złotych, tzw. kwotę startową na rozpoczęcie inwestycji i kolejno kilka przelewów na kwotę 80 000 złotych.

Oszust wykorzystał przesłane dane do założenia fałszywego konta inwestycyjnego, na którym zgłaszający widział generowane rzekomo zyski. Po pewnym czasie „analityk” poinformował mężczyznę o nagłym spadku wartości Bitcoina, a kolejna osoba – kobieta podająca się za konsultantkę – przedstawiła zgłaszającemu trzy „warianty ratunkowe”. Wierząc w ich autentyczność, mężczyzna próbował zebrać kolejne środki finansowe, aby uratować swoje inwestycje.

Na szczęście członek rodziny mężczyzny w porę rozpoznał, że jest to oszustwo. W wyniku działania przestępców zgłaszający stracił łącznie 80 000 złotych.

Apelujemy o wyjątkową ostrożność w kontaktach z osobami proponującymi szybki zarobek, zwłaszcza w inwestycjach związanych z kryptowalutami. Pod żadnym pozorem nie należy udostępniać swoich danych osobowych, takich jak skan dowodu osobistego, ani instalować aplikacji czy oprogramowania przesłanego przez nieznane osoby.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących oferowanych inwestycji należy skonsultować się z rodziną, przyjaciółmi lub specjalistami, a podejrzane działania natychmiast zgłaszać na policję.

Pamiętajmy – oszuści wykorzystują presję czasu oraz nasze emocje, aby nakłonić nas do podejmowania pochopnych decyzji. Nie dajmy się zwieść wizji szybkiego zarobku!

(KWP w Lublinie / ik)

Powrót na górę strony