PaT: Spotkanie młodych z szefem Policji
24 stycznia br. w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyło się spotkanie przewodniczących Młodzieżowych Sejmików Wojewódzkich z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Boroniem. Tematem rozmów była edukacja na rzecz bezpieczeństwa w obszarze współpracy jednostek organizacyjnych Policji z Radami Młodzieżowymi miast i powiatów oraz Młodzieżowymi Sejmikami Wojewódzkimi w ramach programu „Przyszłość a Ty”.
Było to historyczne, bo pierwsze spotkanie w Komendzie Głównej Policji, kiedy szef formacji spotkał się z przewodniczącymi młodzieżowych sejmików wojewódzkich, ale także z marszałkiem Parlamentu Młodych RP przewodzącym Radzie Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży Miłoszem Kozikowskim. W spotkaniu brał udział także dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski.
W trakcie dyskusji Miłosz Kozikowski zasygnalizował kilka problemów, z którymi muszą mierzyć się młodzi. W pierwszej kolejności wskazał na potrzebę wsparcia psychologicznego i wyrównania szans edukacyjnych dla młodzieży dotkniętej powodzią. Poruszył także tematy kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz legalizacji marihuany. Był to głos młodego pokolenia, które chce działać wspólnie z Policją nad wypracowaniem możliwie najlepszych rozwiązań.
Nadinsp. Marek Boroń podziękował wszystkim za przyjazd do Komendy Głównej Policji, dyskusję na trudne tematy i gotowość do wspólnych działań, na które Policja jest otwarta.
Inicjatorem spotkania szefa Policji z marszałkami Parlamentu Młodych RP oraz Parlamentu Dzieci i Młodzieży Sejmu RP był pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Grzegorz Jach, który w czerwcu ubiegłego roku reaktywował program PaT - „Przyszłość a Ty”. Nowym parterem KGP w edukacji na rzecz bezpieczeństwa promowanej i upowszechnianej w działaniach PaT są Młodzieżowe Sejmiki Wojewódzkie.
Pilotaż tej współpracy już przyniósł bardzo dobre efekty w województwie wielkopolskim, w którym zintegrowane zostały w tej sprawie działania Młodzieżowego Sejmiku z Urzędem Wojewódzkim, Marszałkowskim, Kuratorium Oświaty i Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu. Są tereny, gdzie ta współpraca także ruszyła lub niedługo ruszy: w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, śląskim czy na obszarze działania Komendy Stołecznej Policji.
- Dziś słyszeliśmy wiele rozsądnych głosów. Młodzi nie tylko widzą i czują problemy, ale szukają rozwiązań. Jest wiele tematów, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć. Na jedne możemy szybko zareagować, dlatego zaproponowaliśmy wspólne starania o udział przedstawicieli młodzieży w wieku szkolny z każdego województwa w XI ogólnopolskim Przystanek PaT – Szamotuły 2025, zaplanowanym w dniach 25-27 kwietnia. Zgodziliśmy się, że co kwartał przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Wojewódzkiego będą spotykali się z komendantami wojewódzkimi Policji a poprzez media społecznościowe oraz inne kanały komunikacyjne informowali o działaniach PaT i możliwości tworzenia PaTportów w placówkach oświatowych przy merytorycznej współpracy z terenowymi jednostkami organizacyjnymi Policji oraz logistycznym wsparciu ze strony lokalnego samorządu – powiedział Grzegorz Jach i dodał: nadal mierzymy się z problemem narkotyków w naszym kraju, dlatego potrzebna jest edukacja, by młody człowiek nie chciał ich kupić. W tej sprawie działa PaT.
Andrzej Chyliński/BKS KGP
zdj. Andrzej Chyliński