Opolscy policjanci uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Funkcjonariusze z garnizonu opolskiego uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające oddanie i męstwo żołnierzy podziemia niepodległościowego odbyły się w Opolu, na Placu Wolności. W wydarzeniu udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Remigiusz Sawicki oraz I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Opolu mł. insp. Aleksander Marek.
3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami.
Inni bohaterowie antykomunistycznego podziemia przechodzili pokazowe procesy zakończone wyrokami śmierci, które następnie były wykonywane. Nieliczni przeżyli czasy PRL-u i doczekali ustawy honorującej ich wieloletnie zasługi w walce z sowieckim okupantem. W szeregach Żołnierzy Niezłomnych znajdowała się grupa funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej, którzy po przegranej wojnie obronnej 1939 r. przedostali się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Tam w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, desantowani jako cichociemni na tereny okupowane, kontynuowali walkę zbrojną z okupantem, a po zakończeniu wojny prowadzili działalność konspiracyjną, stawiając opór sowietyzacji kraju.
(KWP Opole/ al)