Aktualności

59-latek z powiatu puckiego stracił 1 milion 300 tys. zł. Puccy policjanci ostrzegają przed oszustwami inwestycyjnymi

Data publikacji 14.05.2025

Oszustwo inwestycyjne to sytuacja, kiedy osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadza inną osobę w błąd, obiecując szybkie i wysokie zyski z inwestycji. To bardzo nieuczciwe i może prowadzić do dużych strat finansowych, o czym przekonał się 59-letni mieszkaniec powiatu puckiego, który za pośrednictwem sieci Internet, stracił ponad 1 mln 300 tys. zł., inwestując w kryptowaluty.

Przestępcy często podszywają się pod przedstawicieli instytucji finansowych, oferując atrakcyjne zyski, które rzekomo można osiągnąć dzięki inwestycjom w różne projekty lub instrumenty finansowe. Metody działania obejmują m.in. telefoniczne namowy, wiadomości e-mail, a także spotkania osobiste, podczas których oszuści próbują nakłonić do przekazania środków.

Wczoraj, 59-letni mieszkaniec powiatu puckiego, powiadomił puckich policjantów o tym, że nieznany mężczyzna, który w nawiązanej rozmowie telefonicznej przedstawił się jako broker, zaproponował zarobek polegający na inwestowaniu w kryptowaluty. Pokrzywdzony okazał zainteresowanie i wykonał łącznie kilkanaście przelewów na kwotę ponad miliona 1,3 mln złotych.

Rolą Policji jest ściganie sprawców, którzy oszukują ludzi, wyłudzając od nich pieniądze pod pretekstem inwestycji. Policjanci zbierają dowody, prowadzą śledztwo i współpracują z innymi instytucjami, aby zatrzymać oszustów i odzyskać pieniądze pokrzywdzonych. Policjanci z powiatu puckiego działają też profilaktycznie, ostrzegając mieszkańców naszego powiatu przed potencjalnymi zagrożeniami i ucząc, jak rozpoznawać nieuczciwe oferty.

Mundurowym zależy na profilaktyce i pomaganiu mieszkańcom, aby chronić ich przed nieuczciwymi działaniami oszustów. Zapobieganie oszustwom pozwala na szybkie reagowanie i minimalizowanie szkód, uczy, jak rozpoznawać potencjalne zagrożenia. Dbanie o profilaktykę to świetny sposób na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Policjanci z powiatu puckiego apelują do mieszkańców o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami oferującymi niezweryfikowane inwestycje finansowe. Przypominają, aby zawsze analizować wiarygodność ofert inwestycyjnych, sprawdzać dane kontaktowe i nie podejmować decyzji pod presją czasu. W przypadku wątpliwości lub podejrzenia oszustwa prosimy o niezwłoczny kontakt na numer alarmowy 112.

Dzielnicowi edukują szczególnie seniorów, że oszuści często używają fałszywych obietnic, manipulują informacjami lub tworzą piramidy finansowe, żeby wyłudzić pieniądze. Stosują różne słowa i zwroty psychologiczne, które mają na celu wzbudzenie zaufania, podniesienie emocji i skłonienie do szybkiego podjęcia decyzji.

"Gwarantowany zysk" – obietnica pewnych, wysokich zysków, które mają skusić do inwestycji.

"Ekskluzywna oferta" – sugeruje, że oferta jest dostępna tylko dla wybranych, co wywołuje poczucie wyjątkowości.

"Ograniczona czasowo" – presja czasowa, która ma zmusić do szybkiego podjęcia decyzji bez dokładnego zastanowienia.

"Bezpieczna inwestycja" – zapewnienia o braku ryzyka, co jest często nieprawdziwe.

"Zaufaj mi" lub "Jestem ekspertem" – budowanie autorytetu i zaufania poprzez podkreślanie własnej wiedzy.

"Nie przegap okazji" – wywołanie lęku przed utratą szansy.

"Inwestycja bez ryzyka" – obietnica braku strat, co jest często nieprawdziwe.

"Rekomendacje od zadowolonych klientów" – używanie fałszywych opinii, by zwiększyć wiarygodność.

"Tylko dla wybranych" – tworzenie poczucia wyjątkowości i ekskluzywności.

"Szybka decyzja, szybki zysk" – podkreślanie korzyści z natychmiastowego działania.

"Niskie ryzyko, wysokie zyski" – powtarzanie, że inwestycja jest bezpieczna i opłacalna.

"Zainwestuj teraz, a będziesz miał pewność przyszłości" – odwoływanie się do troski o przyszłość i bezpieczeństwo finansowe.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony