20. rocznica sporządzenia Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi
Handel ludźmi to jedno z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka, które oddziałuje na życie niezliczonej liczby ludzi nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Często odbywa się w cieniu, niezauważone przez otoczenie. Dotyka coraz więcej kobiet, mężczyzn i dzieci, sprzedawanych jako towar za granicę lub w ich własnych krajach.
Konwencja definiuje handel ludźmi jako naruszenie praw człowieka oraz przestępstwo przeciwko godności i integralności istoty ludzkiej.
W dniu 16 maja 2005 r. w Warszawie została sporządzona Konwencja Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi. Jej głównymi celami są:
- zapobieganie i zwalczanie tego zjawiska,
- ochrona ofiar handlu ludźmi,
- ściganie osób dopuszczających się tego procederu,
- koordynacja działań krajowych,
- współpraca międzynarodowa w tym obszarze.
Konwencję stosuje się do:
- wszystkich form handlu ludźmi, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego, związanego albo niezwiązanego z przestępczością zorganizowaną,
- wszystkich ofiar handlu ludźmi (kobiet, mężczyzn i dzieci),
- wszystkich form wykorzystania (seksualnego, przymusowej pracy tzn. niewolnictwa, zniewolenia, usunięcia organów, itp.).
Największą wartością dodaną Konwencji jest jej skupienie się na prawach człowieka i ochronie ofiar, bez względu na ich pochodzenie, rasę, płeć, język czy wyznanie.
Warto zwrócić uwagę na dwa różne pojęcia. Mianowicie przemyt ludzi jest to nielegalne przekroczenie granicy w celu otrzymania bezpośrednio lub pośrednio korzyści finansowej lub materialnej. Natomiast zgodnie z Konwencją, ofiarą handlu ludźmi jest osoba, która była werbowana, transportowana, przekazywana, przechowywana lub przyjmowana w kraju lub pomiędzy granicami, z zastosowaniem groźby, siły, oszustwa lub podstępu, przymusu lub innych nielegalnych metod, w celu jej wykorzystania dla zysku. Ponadto handel ludźmi nie musi wiązać się z przekraczaniem granicy, może odbywać się także w kraju.
Warto przypomnieć, jakie prawa, zgodnie z Konwencją, mają ofiary handlu ludźmi:
- prawo do pomocy prawnej,
- okresu refleksji i zezwolenia na pobyt,
- prawo do ochrony życia prywatnego i tożsamości,
- ochrony podczas postępowania przygotowawczego oraz sądowego,
- prawo reintegracji i podjęcia pracy,
- repatriacji i powrotu.
Pomimo upływu 20. lat, zapisy Konwencji są nadal aktualne. Handel ludźmi, jako współczesne niewolnictwo, dzieje się na naszych oczach. To rzeczywistość, która dotyka miliony ludzi - tu i teraz.
Nie bądźmy obojętni. Mówmy o tym głośno.
(Biuro Prewencji KGP)