Aktualności

Policjanci zatrzymali „odbieraka” do oszustw na seniorkach

Data publikacji 20.05.2025

Świdniccy kryminalni zatrzymali 22-letniego mężczyznę, który chwilę wcześniej odebrał od 79-letniej mieszkanki Świdnika pieniądze w kwocie ponad 80 tysięcy. Kobieta padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Mężczyzna w całym procederze pełnił funkcję tzw. odbieraka – czyli osoby odbierającej pieniądze od oszukanych osób. Okazało się, że ten sam mężczyzna tydzień wcześniej odebrał pieniądze również od innej mieszkanki Świdnika, która została oszukana tą samą metodą. Sprawa ma charakter rozwojowy, będą sprawdzane powiązania mężczyzny z innymi sprawami na terenie kraju.

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku zgłosiła się 82-letnia mieszkanka naszego miasta, która złożyła zawiadomienie, że padła ofiarą oszustów i straciła 40 tysięcy złotych. Kobieta podczas rozmów telefonicznych została tak zmanipulowana, że przekazała gotówkę młodemu mężczyźnie, który przyszedł do jej domu.

Praca operacyjna policjantów pozwoliła wytypować „odbieraka”. Okazało się, że jest nim 22-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Gdy mężczyzna ponownie pojawił się w Świdniku i odebrał od kolejnej oszukanej 79-letniej mieszkanki Świdnika pieniądze w kwocie 83 tysięcy złotych oraz 800 dolarów – został zatrzymany. Podczas zatrzymania mundurowi odnaleźli przy nim kilka porcji mefedronu.

W toku podjętych czynności ustalono, że oszuści zadziałali w ten sam sposób: na numer telefonu seniorki zadzwoniła kobieta, która przekazała, że toczy się postępowanie w prokuraturze przeciwko oszustom i tak pokierowała rozmową, że 79-latka miała przekazać swoje oszczędności policjantowi, który przyjdzie do niej do mieszkania. Rozmówczyni twierdziła, że po całej akcji pieniądze zostaną jej zwrócone.

22-latek usłyszał zarzuty oszustwa i posiadania substancji psychotropowej. Do zarzucanych czynów przyznał się. Sąd Rejonowy Lublin- Wschód z siedzibą w Świdniku zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy i mundurowi będą sprawdzać powiązania mężczyzny z innymi sprawami na terenie kraju.

Zapamiętaj!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji i prokuratorzy nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. 

Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

(KWP w Lublinie / kp)

Powrót na górę strony