Aktualności

Kolejny akt walki z mafią śmieciową znalazł swój finał przed sądem

Data publikacji 21.05.2025

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli postępowanie przeciwko członkom działającej na Śląsku „mafii śmieciowej”. Zarzuca się im porzucenie w warunkach zagrażających ludziom i środowisku przynajmniej 5300 ton niebezpiecznych odpadów. Koszt ich utylizacji został oszacowany na kwotę 54 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy ustalili, że jej członkowie od grudnia 2020 do końca 2022 roku, na terenie województwa śląskiego i łódzkiego, zajmowali się nielegalnym obrotem odpadami niebezpiecznymi, ich transportem, a następnie składowaniem i porzucaniem w okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz środowisku.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił ostatecznie na skierowanie przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach do sądu aktu oskarżenia przeciwko 8 podejrzanym w wieku od 29 do 54 lat. Sprawcom tym zarzucono popełnienie 16 przestępstw, dotyczących głównie organizacji, nielegalnego obrotu, transportu i porzucania odpadów niebezpiecznych, ale także działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw na szkodę towarzystw leasingowych. Wśród oskarżonych znalazła się kierująca grupą kobieta. 

Sprawcom udowodniono porzucenie składowanych w nieodpowiednich warunkach niebezpiecznych odpadów w pięciu różnych lokalizacjach. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że były to substancje, mające w swoim składzie szereg związków organicznych o właściwościach rakotwórczych, toksycznych, drażniących lub żrących, w łącznej ilości przynajmniej 5300 ton. Koszt usunięcia nielegalnie zgromadzonych odpadów został oszacowany na kwotę 54 milionów złotych.

Wobec 7 objętych aktem oskarżenia sprawców, sąd, na wniosek prokuratora, zastosował tymczasowy areszt, a wobec ostatniego - środki zapobiegawcze o charakterze „wolnościowym”.  

W związku z tym, że podejrzani ze swojego przestępczego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / kc)

Powrót na górę strony