Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy warto przekupić policjanta?

Data publikacji 15.03.2009

W 2008 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 145 przypadków wręczenia funkcjonariuszom Policji korzyści majątkowej oraz 49 przypadków udzielenia obietnicy jej wręczenia. Przypominamy, że nawet obietnica wręczenia łapówki policjantowi jest przestępstwem. Można za to spędzić w więzieniu nawet 10 lat. W 139 sprawach sąd wydał wyrok skazujący. Pomimo tego, w ciągu trwającego jeszcze weekendu pięciokrotnie próbowano w tym województwie przekupić policjantów.

W piątek kierujący rowerem pijany mężczyzna, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, próbował wręczył zatrzymującemu go policjantowi z komendy w Żninie, 50 złotych łapówki.

W sobotę nietrzeźwy mężczyzna, w sprawie którego policjanci podjęli interwencję domową, wręczył policjantom z Kowalewa Pomorskiego 30 złotych. Poprzez łapówkę chciał uniknąć przewiezienia do izby wytrzeźwień.
W miejscowości Sumowo (powiat brodnicki), kierowca, który przekroczył prędkość o 26 km/h i nie posiadał ubezpieczenia OC, wręczył policjantom 200 złotych.

W dwóch pozostałych przypadkach zatrzymani przez policjantów kierowcy obiecali wręczenie łapówek w zamian za odstąpienie od czynności. W Czernikowie pijany rowerzysta (1,3 promila) zaproponował funkcjonariuszom 700 złotych jeśli odstąpią od swoich obowiązków. Natomiast kierujący forem modeno, który przekroczył dozwoloną prędkość o 20 km/h, obiecał policjantom z posterunku w miejscowości Chodecz, kwotę 50 złotych.

Przypominamy,
że nawet obietnica wręczenia łapówki policjantowi jest przestępstwem. Można za to spędzić w więzieniu nawet 10 lat. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez wydział kontroli komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy w roku 2008 w naszym województwie odnotowano 145 przypadków wręczenia funkcjonariuszom Policji korzyści majątkowej oraz 49 przypadków udzielenia obietnicy jej wręczenia. W 139 sprawach sąd wydał wyrok skazujący. Najczęściej wydawanym wyrokiem było zasądzenie kary 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lub 3 lata oraz kara grzywny w wysokości 1000 złotych.
 

Powrót na górę strony