Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i pracownicy KGP oddają krew

Data publikacji 04.06.2009

Blisko 16 litrów krwi od 35 policjantów i pracowników cywilnych (w tym 9 kobiet) Komendy Głównej Policji zasili bank krwi. Dziś została przeprowadzona akcja oddawania życiodajnego płynu, którą zorganizował Honorowy Klub Dawców Krwi działający przy Biurze Spraw Wewnętrznych KGP. Przez rok działalności 24 dawców zrzeszonych w HDK oddało kilkadziesiąt litrów krwi.

HDK powstał w czerwcu 2008 roku przy BSW KGP. Dawcy krwi - policjanci i pracownicy cywilni zrzeszeni w tym klubie oddali w ciągu roku kilkadziesiąt litrów życiodajnego płynu.
Idea zrodziła się, kiedy policjanci doszli do wniosku, że oprócz codziennej służby chcą pomagać ludziom właśnie w ten sposób.
- W naszym kraju zawsze brakuje krwi – wyjaśnia prezes HDK nadkom. Robert Dąbrowski – A przecież wystarczy zorganizować punkt poboru krwi i na pewno znajdzie się wielu chętnych.
Robertowi przedsięwzięcie udało się dzięki przychylności naczelnika wydziału nadkom. Janusza Rzeczkowskiego. Dzisiaj sam oddał 450 ml krwi, podobnie jak jego pracownicy.
Pytając krwiodawców, co skłoniło ich do tego – z reguły mało przyjemnego posunięcia – okazało się, że sporo osób uznaje, że jest to wręcz konieczne, bo zawsze może zdarzyć się sytuacja, kiedy krew będzie potrzebna właśnie mi lub komuś z rodziny.
- W dzieciństwie bardzo chorowałem i sporo czasu spędziłem w szpitalach – przyznaje jeden z policjantów. – Teraz spłacam dług wdzięczności, dla tych, którzy wtedy mi pomogli.

Prezes Klubu Robert Dąbrowski dziękuje wszystkim pracownikom i policjantom za wzięcie udziału w akcji.

To nie boli!

"Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Co prawda, za sprawy związane z przetwarzaniem krwi odpowiada służba krwi podległa Krajowemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, jednak planowe i rytmiczne zaopatrzenie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w życiodajną krew możliwe jest przede wszystkim dzięki honorowym dawcom.

Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza blisko 200.000 członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków.

Strukturę organizacyjną Ruchu tworzą kluby i rady HDK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK, zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki. Podejmowane przez nie inicjatywy to m.in.: doraźne akcje poboru np. w odzewie na apel służby zdrowia, szkolenia, pogadanki, konkursy, wspólne wyjazdy lub imprezy sportowe. Rady HDK działają przy zarządach PCK wszystkich szczebli, a ich działalność dotyczy przede wszystkim koordynacji i inspiracji prac klubów oraz współpracy ze służbą krwi. Nad całokształtem prac Ruchu oraz jego ogólnopolską strategią czuwa, powołana przy Zarządzie Głównym PCK, Krajowa Rada HDK.

Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie oraz wkład w istnienie Ruchu HDK. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy. (źródło: /www.oddajkrew.pl)

Powrót na górę strony