Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łódź

Kradli, napadali, uprowadzali dla okupu - zatrzymano 13 członków zorganizowanej grupy przestępczej

Data publikacji 08.03.2013

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej z Łodzi zatrzymali 13 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która ma na swoim koncie uprowadzenia osób dla okupu, rozboje, w tym z użyciem broni palnej, liczne kradzieże samochodów, wyłudzenia odszkodowań a także okupy za zwrot aut. Ponad setka zarzutów dotyczy lat 1997-2004 i obejmuje m.in. podłożenie i detonację ładunków wybuchowych w jednej z restauracji oraz nocnym klubie w centrum Łodzi. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi podejmuje decyzje w kwestii tymczasowych aresztów. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi przy wsparciu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w ciągu minionych dwóch dni zatrzymali 13 mężczyzn w wieku od 37 do 55 lat podejrzanych o przynależność do jednej z większych na terenie Polski grup przestępczych o charakterze zbrojnym.  Funkcjonariusze działali 5 i 6 marca na terenie Łodzi oraz Olsztyna. Akcja trwająca dwie doby przebiegała bardzo dynamicznie. Część podejrzanych wpadła w swoich mieszkaniach, część była obezwładniania na ulicy po zatrzymaniu pojazdów, którymi się poruszali. Z uwagi na prawdopodobieństwo posiadania przez nich broni zatrzymania wspierali policyjni antyterroryści.

Jest to zwieńczenie blisko 3-letniej żmudnej pracy policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi oraz prokuratorów z łódzkiej Prokuratury Apelacyjnej, która prowadzi to skomplikowane i wielowątkowe śledztwo. Zatrzymana trzynastka obejmuje osoby uznawane za współtwórców zorganizowanej hierarchii łódzkiego środowiska przestępczego m.in. przestępców o pseudonimach Glut, Baton Student, Ślepy i innych. Z ustaleń wynika, że podporządkowywali oni sobie także inne  grupy. Okres największej aktywności dotyczy przedziału od 1997 roku do 2004 roku. Przy licznych przestępstwach sprawcy posługiwali się bronią i materiałami wybuchowymi. Charakteryzowali się wyjątkową bezwzględnością. Przedstawione im zarzuty dotyczą m.in. podłożenia i eksplozji ładunku w restauracji przy ulicy Piotrkowskiej, do którego to zdarzenia doszło w maju 1998 roku a także  eksplozji materiału wybuchowego w klubie przy Alei Politechniki w Łodzi z grudnia tego samego roku. Kolejne zarzuty z długiej listy to uprowadzenie w 2000 roku biznesmena, którego więzili kilka dni zmuszając rodzinę do przekazania okupu oraz ponad 100 kradzieży samochodów  osobowych i ciężarowych, za których zwrot w wielu sytuacjach żądali okupu. W pojedynczych przypadkach straty niekiedy sięgały blisko 400 tysięcy złotych.

Podejrzani mają także na swoim koncie brutalne rozboje jak chociażby ten z 1999 roku kiedy to pobili pokrzywdzonych kijem bejsbolowym a następnie skradli na szkodę jubilera biżuterię łącznej wartości ponad 160 tysięcy złotych czy też rok wcześniej napad z bronią w ręku na sklep z odzieżą włoskich i francuskich marek, którą skradli powodując straty w wysokości ponad 290 tysięcy złotych.

Podczas realizacji na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę a także pochodzące najprawdopodobniej z przestępstwa dwa luksusowe samochody marki BMW i Renault. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi podejmuje decyzje w kwestii środków zapobiegawczych ze szczególnym uwzględnieniem wniosków o tymczasowe areszty.

(KWP w Łodzi / mw)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja