Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ – Rozbicie grupy paliwowej

Data publikacji 05.10.2007

Policjanci z Lubelskiego Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami paliwowymi. Od kwietnia do grudnia 2002 roku poprzez fikcyjne firmy i przelewy oszukali skarb państwa na kwotę ponad 25 milionów złotych. Zatrzymano 20 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywanie oszust i pranie brudnych pieniędzy.

Jak ustalili policjanci z Lubelskiego CBŚ wspólnie z Wydziałem Śledczym Prokuratury Okręgowej w Lublinie przestępczy proceder polegał na fikcyjnym sprzedawaniu oleju grzewczego firmom tzw. „słupom”, dokonywaniu fikcyjnych przelewów na podstawione osoby, a następnie na „praniu brudnych” pieniędzy. Paliwo było sprzedawane z gdyńskiej firmy do innych firm na terenie całego kraju (Koszalin, Rypin, Biłgoraj, Rzeszów, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Dębica, Leszno). Zgodnie z fakturami paliwo miało trafić do konkretnych firm, które nie dokumentowały w większości jego dalszej sprzedaży i po krótkim czasie były likwidowane. Faktycznie zaś paliwo już jako olej napędowy trafiało do dystrybutorów na terenie całego kraju i dzięki niepłaceniu podatków dochodowego, VAT i akcyzy przynosiło olbrzymie zyski organizatorom przestępczego procederu.

W tej sprawie zarzuty przedstawiono już 20 osobom. Dziś z Zakładu Karnego z Rawicza został doprowadzony 44 – letni Wiesław J. - skazany na karę 6 lat pozbawienia wolności. Do prokuratury sam zgłosił się 38 – letni Sławomir B., mieszkaniec województwa mazowieckiego, wobec którego prokuratura w Katowicach w podobnej sprawie zastosowała poręczenie majątkowe na sumę 1 miliona złotych. Wczoraj policjanci zatrzymali mieszkańca Rypina Romana S., który wraz z Wiesławem J. i Sławomirem B. brał udział w przestępczym procederze, organizował działania przestępcze i czerpał prawdopodobnie największe zyski. Wczoraj też policjanci zatrzymali 42 – letniego mieszkańca Tarnowa Andrzeja S., a z Aresztu Śledczego w Rzeszowie przywieźli 31 – letniego Witolda P. Obaj występowali jako osoby reprezentujące fikcyjne firmy.

Wobec trzech ostatnich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowych aresztowań. Dzisiaj prokuratura zdecyduje o środkach stosowanych wobec pozostałej dwójki mężczyzn.

W tej sprawie zatrzymano już 20 osób. Wobec 8 zastosowano tymczasowe areszty. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe o łącznej wartości około 250 tys. złotych, dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju. Większości z zatrzymanych grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Śledztwo jest w toku.

  • CBŚ – Rozbicie grupy paliwowej
  • CBŚ – Rozbicie grupy paliwowej
  • CBŚ – Rozbicie grupy paliwowej
Powrót na górę strony