Aktualności: - Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji - Policja.pl

Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji

Strona główna Struktura BMWP Dane kontaktowe Zadania
Aktualności Szkolenia Oferty pracy Linki
       

Aktualności:

Data publikacji: Data publikacji 19.02.2018

XXVIII Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie

W dniach 07-09 marca 2018 r. przeprowadzona została kolejna rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji pełniącej służbę w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie (EULEX). W trakcie trzydniowej operacji policjanci XXVIII zmiany JSPP zastąpili wracających po blisko dziesięciu miesiącach służby funkcjonariuszy XXVII zmiany JSPP. Jednostka składa się z 95 policjantów i policjantek wyselekcjonowanych podczas kilku etapów naboru i przeszkolonych w zakresie realizacji zadań w ramach kontyngentów policyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki miejsca pełnienia służby i zadań mandatowych misji.

Do zadań Polskiego Kontyngentu Policyjnego w Kosowie należy m. in. pomoc przy rozwoju i wzmacnianiu wieloetnicznych służb policyjnych oraz wspomaganie lokalnych organów odpowiedzialnych za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Głównymi zadaniami Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie są: bezpośrednie zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego poprzez patrolowanie miejsc zagrożonych, w razie masowych naruszeń porządku i bezpieczeństwa działania w pododdziale zwartym oraz realizacja, na zlecenie władz misji i sądów, zatrzymań zbrodniarzy z czasów konfliktu w Kosowie. W celu sprostania tym obowiązkom, zgodnie z porozumieniami zawartymi z misją EULEX, polska Policja wystawiła do służby jednostkę zdolną do realizacji zadań zarówno z zakresu kontroli tłumu i zamieszek (CRC – Crowd and Riot Control), jak również z zakresu specjalnej taktyki i uzbrojenia (SWAT – Special Weapon and Tactics).

(więcej)


Polska Wielkanoc w Kosowie

Zgodnie z tradycją Wielkanocną polscy policjanci XXVIII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie pełniący służbę w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie wzmacniania praworządności (EULEX) wraz z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, zasiedli do wspólnego stołu w bazie wojskowej KFOR Camp Maréchal de Lattre de Tassigny (CMLT) w miejscowości Novo Selo. Wspólny posiłek poprzedziła procesja na terenie bazy oraz msza święta odprawiona przez dwóch kapelanów wojskowych w trzech językach: polskim i węgierskim, a także po łacinie.

(więcej)

Powrót na górę strony