Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezentacja projektu Automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym

Data publikacji 11.06.2008

W Legionowie trwa wyjazdowe posiedzenie Sejmowych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Infrastruktury z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Adama Rapackiego oraz Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Matejuka. Podczas posiedzenia omawiany jest nowatorski projekt Automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Podczas trwającego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie XXI Finału Ogólnopolskiego Konkursu "Policjant Ruchu Drogowego Roku 2008" odbywa się od wczoraj wyjazdowe posiedzenie Sejmowych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Infrastruktury z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Adama Rapackiego oraz Komendanta Głównego Policji nadinspektora Andrzeja Matejuka. Omówiono projekt "Automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym" - projekt , który może być rewolucją w podejściu do problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Polsce.

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w naszym kraju. Tylko w zeszłym roku z tego powodu doszło do 11978 wypadków, w których zginęło 1749 osób, a 17933 zostało rannych. Jedną z najskuteczniejszych broni, jaką dysponuje Policja w walce z piratami drogowymi są stacjonarne i przenośne fotoradary. Tam, gdzie zostały zainstalowane, radykalnie spada liczba wypadków. Jednak procedury związane z egzekwowaniem naruszeń przepisów są długotrwałe i odciągają część policjantów od służby na drodze. Stad pomysł zmian w prawie pozwalających na maksymalne wykorzystanie efektywności tych urządzeń i szybkie i proste egzekwowanie prawa.

Zakłada on stworzenie na polskich drogach usystematyzowanej sieci fotoradarów i maksymalne wykorzystanie ich efektywności. Aby system ten mógł spełniać swoje zadanie, muszą istnieć odpowiednie mechanizmy, które pozwolą łatwo i szybko wyciągać konsekwencje wobec osób dopuszczających się naruszeń w ruchu drogowym.

Wymaga to zmian w obecnie obowiązujących przepisach. Nie będzie trzeba, tak jak dotychczas, prowadzić żmudnego i długotrwałego postępowania, w trakcie którego trzeba ustalić, kto prowadził samochód. Mandat zostanie od razu przesłany do właściciela pojazdu. Jeżeli nie będzie on się zgadzał z takim rozstrzygnięciem, będzie musiał wskazać, kto prowadził auto. Podobnie jak w innych krajach system będzie całkowicie zautomatyzowany.

Autorzy projektu zakładają utworzenie, "Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym", które ma funkcjonować w ramach istniejącej struktury Inspekcji Transportu Drogowego. Będzie to miejsce, gdzie będą spływać wszystkie zarejestrowane naruszenia przepisów ruchu drogowego. Spowoduje to usprawnienie postępowania w sprawach o naruszenia przez kierowców przepisów, szczególnie dopuszczalnych prędkości. Pozwoli także na uwolnienie około 600 policjantów od dotychczasowych długotrwałych procedur i umożliwi skierowanie ich do pełnienia służby na drogach.

Pracownicy centrum będą prowadzić postępowania administracyjne i egzekucyjne w sprawach o ukaranie za naruszenie przepisów ruchu drogowego oraz obsługiwać urządzenia rejestrujące na większości dróg. Mają również współdziałać z zarządcami dróg co do instalacji i usuwania tych urządzeń.

Film Prezentacja projektu Automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Prezentacja projektu Automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym (format flv - rozmiar 3.98 MB)

Powrót na górę strony