System nowej generacji
Zgodnie z podpisaną w dniu 27 marca 2007 r. umową na Budowę i wdrożenie Krajowego Systemu Informatycznego wraz z Centralnym Węzłem Polskiego Komponentu SIS II i VIS , Policja rozpoczęła prace nad realizacją kluczowego przedsięwzięcia umożliwiającego podłączenie do Systemu Informacyjnego Schengen II i Systemu Informacji Wizowej.
Uczestnictwo w SIS II, systemie informacyjnym nowej generacji, wprowadza innowacyjne elementy, takie jak m.in. wykorzystanie danych biometrycznych (fotografie i odciski palców) oraz tzw. wiązanie wpisów, które przyczynią się do poszerzenia możliwości i zwiększenia niezawodności wcześniejszej wersji systemu SIS.
Z kolei podłączenie do Systemu Informacji Wizowej (VIS) usprawni proces wydawania i kontroli wiz wjazdowych do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Odpowiednie organy państw członkowskich będą miały pełny wgląd do wszystkich wniosków wizowych składanych w celu wjazdu do obszaru Schengen. Są to elementy, które niewątpliwie przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski oraz zacieśnienia współpracy w ramach struktur Unii Europejskiej.
Budowa Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) wraz z CW PK SIS II i VIS będzie odbywała się zgodnie z unijnym harmonogramem wdrożenia SIS II i VIS oraz przyjętymi w Polsce tzw. kamieniami milowymi obejmującym m.in.:
1. Dostawę sprzętu i licencji oraz przygotowanie pomieszczeń Ośrodka Podstawowego
i Zapasowego,
2. Wdrożenie platformy aplikacyjnej,
3. Wykonanie szkoleń dla administratorów systemu,
4. Wewnętrzne testowanie systemu oraz przejście testów zgodności z Systemem Centralnym
5. Osiągnięcie gotowości do etapu migracji z SIS1+ do SIS II,
6. Zakończenie migracji z SIS1+ do SIS II.
Według dokumentu Revised Global SIS II schedule in light of the SISone4ALL implementation, 5780/07, SIRIS 17, COMIX 98, zakończenie migracji z SIS1+ do SIS II planowane jest na 17 grudnia 2008 r.
Policja rozpoczęła już realizację projektu SISone4ALL umożliwiającego Polsce udział w Systemie Informacyjnym Schengen pierwszej generacji, co umożliwi ominięcie wielu problemów związanych z budową od podstaw całego systemu oraz zniweluje co najmniej roczne opóźnienie zakładane w unijnym harmonogramie prac nad SIS II.
Zarówno projekt budowy SISone4ALL, jak i Krajowego Systemu Informatycznego wraz z Centralnym Węzłem Polskiego Komponentu SIS II i VIS realizowane są przez firmę Hewlett - Packard Polska.
Rozpoczęcie realizacji budowy KSI wraz z CW PK SIS II i VIS, to kolejny, po uruchomieniu projektu SISone4ALL, wielki sukces Policji na drodze pełnego uczestnictwa Polski w działaniach na rzecz pogłębiania współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i ochrony granic.
Zobacz także:
21.03.2007 SISone4all - furtka do Obszaru Schengen
17.02.2007 Szybsza droga do Schengen
15.03.2007 Przygotowania do Schengen