Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Proces reorganizacji KGP rozpoczęty

Data publikacji 07.01.2013

Zmniejszenie liczby biur z 18 do 11, wyłączenie CBŚ ze struktur KGP, wzmocnienie etatowe CBŚ oraz pionu do walki z przestępczością gospodarczą – to główne cele rozpoczynającej się w Komendzie Głównej Policji reorganizacji.

Rozpoczęty w Komendzie Głównej Policji proces reorganizacji będzie przede wszystkim polegał na wyłączeniu z jej struktur Centralnego Biura Śledczego, zmniejszeniu liczby biur, a także liczby etatów w KGP i przeniesieniu ich do CBŚ.

Dzisiaj Komendant Główny Policji przedstawił założenia reorganizacji KGP, która będąc urzędem centralnym  ma spełniać funkcje organizacyjne, koordynacyjne, kontrolno-nadzorcze, analityczne i badawcze.

Obecnie Komenda Główna Policji posiada 4381 stanowisk, z czego 3242 to stanowiska policyjne. Pracownicy zatrudnieni byli do tej pory w 18 biurach i 2 zespołach. Celem organizacji będzie wyodrębnienie ze struktur KGP Centralnego Biura Śledczego, któremu jako jednostce organizacyjnej przyjdzie działać na zasadach podobnych do komend wojewódzkich.

Zmiany w Centralnym Biurze Śledczym mają usprawnić zarządzanie czynnościami operacyjno-poznawczymi i poprawić jego funkcjonowanie. Jednocześnie nastąpi zmiana statusu CBŚ z komórki organizacyjnej KGP w jednostkę organizacyjną Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).

CBŚP, posiadając strukturę o zasięgu ogólnokrajowym i wykonując nierzadko zadania o charakterze międzynarodowym, będzie nadal działać w strukturach Policji i nadal będzie podlegać KGP. Jednocześnie nie będzie samodzielnym dysponentem środków budżetowych. Zmiany sprawią, że system zarządzania będzie mniej zbiurokratyzowany.

Wyłączenie Centralnego Biura Śledczego ze struktur Komendy Głównej Policji ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą, a tym samym lepsze i bardziej efektywne działanie tej komórki.

W ramach reorganizacji w KGP, na bazie dotychczasowych biur: Kryminalnego, Wywiadu Kryminalnego i Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, utworzone zostanie Biuro Służby Kryminalnej. Planowane jest także utworzenie Biura Prewencji i Ruchu Drogowego przez połączenie Biura Prewencji, Biura Ruchu Drogowego, Wydziału Postępowań Administracyjnych Biura Prawnego KGP oraz Zespołu Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu KGP.

Zmodyfikowana zostanie również struktura Biura Operacji Antyterrorystycznych umożliwiająca realizację zadań szkoleniowych, zabezpieczenia medycznego oraz zadań wynikających z zagrożeń związanych z chemią, biologią, radiacją i promieniowaniem jonizującym.

W służbie wspomagającej działalność Policji  w zakresie organizacyjnym, przewidywane jest skoncentrowanie w jednej komórce zadań związanych z bezpośrednią obsługą Komendanta Głównego Policji. Skutkować to będzie rozszerzeniem działań Gabinetu KGP poprzez włączenie do niego Biura Kadr i Szkolenia, Biura Prawnego oraz Biura Ochrony Informacji Niejawnych. Proponowane jest także przekazanie obecnych zadań z zakresu organizacji szkolenia i doskonalenia zawodowego wraz z etatami do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W służbie wspomagającej działalność Policji w zakresie logistycznym i technicznym podjęte zostaną działania racjonalizujące rozmieszczenie zadań w poszczególnych komórkach organizacyjnych oraz optymalizację wykorzystania zasobów ludzkich w celu przekazania określonych stanowisk do realizacji zadań w CBŚ.

W związku z reorganizacją w Komendzie Głównej Policji powołano pełnomocników do jej przeprowadzenia. I tak:

- dla Biura Służby Kryminalnej - mł. insp. Marka Ślizaka

- dla Biura Prewencji i Ruchu Drogowego - mł. insp. Marka Walczaka

- dla Centralnego Biura Śledczego - mł. insp. Rafała Łysakowskiego

- dla Biura Międzynarodowej Współpracy Policji - insp. Roberta Żółkiewskiego

- dla Biura Spraw Wewnętrznych - insp. Ryszarda Walczuka

- dla Głównego Sztabu Policji - insp. Krzysztofa Lisa

- dla Biura Operacji Antyterrorystycznych - insp. Michała Stępińskiego

- dla Gabinetu Komendanta Głównego Policji - nadkom. Pawła Suchanka

- dla Biura Kontroli - insp. Andrzeja Tomczyńskiego

- dla Biura Finansów - Elizę Wójcik

- dla Biura Logistyki Policji - insp. Grzegorza Matuszewskiego

- dla Biura Łączności i Informatyki - mł. insp. Jerzego Sipę

KGP


 

Powrót na górę strony