Aktualności

Zakończono realizację projektu polsko-islandzkiego

Data publikacji: 16.08.2023

Centralne Biuro Śledcze Policji, z inicjatywy Zarządu w Katowicach CBŚP, przy współpracy z islandzką Policją Stołeczną w Rejkiawiku (Lögreglan á höfuðborgarsvæðinu) realizowało projekt pod nazwą „Znajomość problematyki wewnętrznego porządku prawnego państwa-partnera, wymiana informacji, wiedzy oraz doświadczeń kluczem do zwiększenia skuteczności organów ścigania w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej”.

Logo Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Projekt realizowany był za pośrednictwem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

W czerwcu 2023 r. odbyło się seminarium podsumowujące projekt, w którym wzięli udział m.in. wysokiej rangi przedstawiciele Policji obu krajów. Podczas seminarium przedstawiono podsumowanie działań zrealizowanych w ramach inicjatywy oraz efekty ich realizacji.

Na zakończenie seminarium przedstawiciele obu stron, zapewnili o dalszej współpracy na poziomie operacyjnym, wymiany informacji oraz doświadczeń w postaci wspólnych szkoleń i działań. Wyrazili chęć kontynuacji projektu oraz podkreślili, że cel obecnego przedsięwzięcia został całkowicie osiągnięty.

W ramach projektu zrealizowano:

  • Konferencję inicjującą projekt - w której uczestniczyło 18 przedstawicieli polskiej i islandzkiej policji. Tematem spotkania była prezentacja projektu, jego celów i harmonogramu, przedstawienie osób odpowiedzialnych za przebieg i koordynację przedsięwzięć, określenie kanałów wymiany informacji o projekcie, dokonanie ustaleń dotyczących rozliczeń i przepływu dokumentacji oraz omówienie przewidywanych problemów i zagrożeń (luty 2020 r.).
  • Szkolenie ogólnopolicyjne w Rejkiawiku - w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Policji polskiej oraz islandzkiej, specjalizujący się głównie w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i narkotykowej, korzystający w trakcie czynności służbowych ze współpracy międzynarodowej. Doskonaleniem objęto tematykę wykrywania przestępstw narkotykowych, w szczególności odnosząc się do zagadnień prawnych, różnic kulturowych oraz specyfiki przestępczości zorganizowanej w obu krajach (marzec 2022 r.).
  • Szkolenie w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie (ITCCCL) - w szkoleniu uczestniczyło 18 osób specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości narkotykowej, szczególnie w prowadzeniu działań związanych z likwidacją miejsc produkcji narkotyków. Szkolenie miało charakter praktyczny, bowiem odbywało się w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i ukierunkowane było na podniesienie umiejętności uczestników w zakresie identyfikacji miejsc przestępczej produkcji narkotyków, zachowania bezpieczeństwa osobistego podczas działań oraz wykorzystania mechanizmów współpracy międzynarodowej (kwiecień 2022 r.).
  • Wizytę studyjną w Rejkjaviku (Islandia), w której wzięło udział sześciu przedstawicieli strony Islandzkiej i sześciu przedstawicieli strony Polskiej. Uczestnicy to prowadzący sprawy, w ramach których wykorzystano informacje wymienione w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy stronami projektu lub w których współpraca międzynarodowa będzie konieczna w przyszłości (maj 2022 r.)
  • Wizytę studyjną w Katowicach, podczas której do Polski przyjechało sześciu funkcjonariuszy Policji z Islandii, w celu wymiany doświadczeń (job shadowing). Podczas spotkania na terenie Polski funkcjonariusze z Islandii mogli zapoznać się z metodyką pracy funkcjonariuszy operacyjnych Zarządu w Katowicach CBŚP oraz zagrożeniami związanymi z działaniem zorganizowanych grup przestępczych o charakterze narkotykowym (marzec 2023 r.).
  • Seminarium podsumowujące projekt – w którym oprócz podsumowania działań projektowych, utworzono dodatkowy panel w związku z likwidacją przez CBŚP nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych, w których produkowany był mefedron i klefedron. Przedstawiono modus operandi grup przestępczych, zaprezentowano proces wykrywczy oraz sposób zabezpieczenia ww. laboratoriów. Panel spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony partnera islandzkiego (czerwiec 2023 r.).

do góry