Aktualności

Współpraca bez granic - razem w jednym celu

Data publikacji: 15.04.2024

Pod takim hasłem można podsumować zakończony właśnie projekt dotyczący międzynarodowej współpracy w poszukiwaniu niebezpiecznych przestępców, zrealizowany przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

symbol graficzny Norweskiego Mechanizmu Finansowego

W dniach 9-12 kwietnia 2024 roku w podwarszawskiej Jachrance odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca poszukiwań osób. Tematyka wydarzenia ściśle odnosiła się do działań podejmowanych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zakresie poszukiwania ukrywających się przestępców. Inicjatywa zorganizowana została w ramach kontynuacji projektu pn. Policyjna i pozapolicyjna współpraca międzynarodowa w poszukiwaniu najgroźniejszych przestępców Europy, realizowanego przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. Partnerem polskiej Policji w tym przedsięwzięciu była norweska służba kryminalna KRIPOS (National Criminal Investigation Service). W wydarzeniu łącznie wzięło udział około 150 ekspertów z kraju i z zagranicy - głównie przedstawicieli Policji i Prokuratury oraz reprezentujących służby i instytucje zaangażowane w lokalizowanie i zatrzymywanie najbardziej niebezpiecznych osób poszukiwanych.

Pierwsza część konferencji odbywała się pod hasłem „Krajowa i europejska współpraca organów ścigania z organami wymiaru sprawiedliwości oraz służbami policyjnymi w zakresie poszukiwania najgroźniejszych przestępców i realizacji europejskich nakazów aresztowania”. Zaproszeni na to wydarzenie prelegenci, reprezentujący organy Prokuratury Krajowej, a także prokuratur zagranicznych: norweskiej, holenderskiej, niemieckiej, hiszpańskiej oraz brytyjskiej, w swoich wystąpieniach omówili obowiązujące w danym kraju procedury warunkujące skuteczne ściganie poszukiwanych przestępców, a także podzielili się doświadczeniami i refleksjami związanymi z tym obszarem działalności organów wymiaru sprawiedliwości. W kolejnym dniu konferencji przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP zaprezentowali najważniejsze aspekty dotyczące możliwości wykorzystania dostępnych systemów i międzynarodowych kanałów wymiany informacji.

„Wykorzystanie najnowszych technologii oraz współpraca z podmiotami zewnętrznymi w poszukiwaniu najgroźniejszych przestępców” to zagadnienia, które stanowiły motyw przewodni drugiej części tego kilkudniowego międzynarodowego wydarzenia poświęconej możliwościom jakie dają najnowsze technologie w poszukiwaniu ukrywających się osób. Podczas obrad policyjni eksperci z Polski oraz zaproszeni goście reprezentujący organy policyjne z Norwegii, Holandii, Chorwacji oraz Czech, zapoznali zebranych z dostępnymi technologiami oraz metodami pracy, które w dobie dzisiejszych czasów niejednokrotnie warunkują efektywne działania poszukiwawcze. Wśród prelegentów nie zabrakło specjalistów z takich dziedzin jak np. badania antroposkopijne, „biały wywiad”, systemy rejestracji i identyfikacji twarzy.

Podążanie za coraz bardziej zaawansowanymi metodami, sposobami i środkami, jakie wykorzystują ukrywający się przestępcy, to z pewnością duże wyzwanie dla wszystkich służb, instytucji i organów zaangażowanych w ich poszukiwanie i zatrzymywanie. Sprostanie temu zadaniu wymaga nie tylko skutecznych narzędzi prawnych i zastosowania najnowszych technologii, ale przede wszystkim dobrej, efektywnej współpracy zainteresowanych stron, zarówno w kraju, jak i na poziomie międzynarodowym. Wszystkie spotkania zorganizowane w ramach omawianego projektu pokazały, że bezpośrednia wymiana informacji i doświadczeń oraz możliwość wzięcia udziału w dyskusjach w gronie międzynarodowych ekspertów odpowiedzialnych za poszukiwania najbardziej niebezpiecznych przestępców, stanowi jeden z ważniejszych elementów osiągniecia wspólnego celu - efektywnej współpracy międzynarodowej dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

(Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP / foto: Jacek Herok Gazeta Policyjna / mw)

do góry