Aktualności

Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zakupiono maski przeciwgazowe zapewniające bezpieczeństwo funkcjonariuszy wykonujących zadania związane z ochroną środowiska

W grudniu 2024 roku, w ramach programu priorytetowego "Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska" współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono do prowadzenia skutecznych działań związanych z ochroną środowiska naturalnego 1300 sztuk masek przeciwgazowych wraz z filtropochłaniaczami.

Na zdjęciu znajduje się maska przeciwgazowa w kolorze czarnym z białymi elementami ustawiona bokiem pod kątem 45 stopni. Maska została osadzona przednią częścią zawierającą filtropochłaniacz na drewnianym stole. W tle znajduje się szaro-biała ściana.

Celem zwiększenie skuteczności działań związanych z ochroną środowiska naturalnego

Wyposażenie służb policyjnych w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt techniczny w tym m.in. maski przeciwgazowe pełnotwarzowe wraz z filtropochłaniaczem, które są kompatybilne z posiadanymi policyjnymi kaskami ochronnymi jest niezbędne do prowadzenia skutecznych działań związanych z ochroną środowiska naturalnego. Przedmiotowy sprzęt przeznaczony będzie do skuteczniejszej realizacji zadań przez każdy rodzaj służby funkcjonujący w Policji, zaczynając od służby prewencji po służbę dochodzeniowo–śledczą. Działania te przyczynią się do zapobiegania degradacji środowiska naturalnego będącego następstwem działań przestępczych oraz zwiększenia skuteczności ścigania sprawców przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu, w tym m.in. związanych z niewłaściwą gospodarką odpadami. Ponadto część zakupywanych masek może być wykorzystywana przez Centralne Biuro Śledcze Policji do zwalczania przestępczości zorganizowanej, zwłaszcza przy likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotyków oraz nielegalnych plantacji marihuany wykorzystujących znaczne ilości środków chemicznych zanieczyszczających środowisko.

Pomoc w rozwiązaniu ogólnopolskiego problemu

Pomimo podjęcia wzmożonych działań mających na celu ograniczenie skali wyżej wymienionych zjawisk, zauważalny jest wzrost zdarzeń związanych m.in. z nielegalnym składowaniem odpadów na terenie całego kraju. Gromadzone informacje w prowadzonych sprawach dowodzą, że działalność przestępcza wymierzona w środowisko naturalne jest szczegółowo planowana przez ich organizatorów, co może wskazywać, że wymienionym procederem zajmują się wyspecjalizowane grupy przestępcze, obejmujące swym zasięgiem cały kraj. Czynności prowadzone z wykorzystaniem zakupionego sprzętu ograniczą działania na szkodę środowiska naturalnego grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem narkotyków syntetycznych, nielegalną produkcją papierosów, składowaniem szkodliwych materiałów i chemikaliów oraz nieodpowiednim postępowaniem z odpadami niebezpiecznymi.

Sprzęt trafi do jednostek na terenie całej Polski

Przedsięwzięcie obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Zakupiony centralnie przez Komendę Główną Policji sprzęt będzie przekazany do jednostek terenowych Policji, zlokalizowanych na terenie Polski. Alokacja sprzętu do wybranych jednostek terenowych Policji będzie adekwatna do już posiadanych przez nie zasobów w tym zakresie oraz potrzeb wynikających z realizacji zadań służbowych - głównymi kryteriami przydziału sprzętu będą aktualne potrzeby jednostek terenowych Policji w odniesieniu do wykonywanych zadań służbowych, działań związanych z ochroną środowiska, usuwaniem, niwelowaniem skutków zaistniałych zagrożeń środowiska, poważnych awarii, ochroną zdrowia i życia ludzkiego, ochroną mienia oraz współpracą z innymi służbami. Wytypowane jednostki Policji z terenu całego kraju, którym zostanie przydzielony sprzęt, będą go wykorzystywać na terenie działania garnizonu.

do góry