ARCHIWUM GAZETY POLICYJNEJ: "BIG DATA w Policji"
Data publikacji: 12.03.2025
W "Gazecie Policyjnej" (nr 8(44)/08/2024) ukazał się artykuł poświęcony zastosowaniu BIG DATA w codziennej pracy policyjnej. BIG DATA to pojęcie określające duże, zmienne i różnorodne zbiory danych, których przetwarzanie i analiza są trudne, ale potrzebne, bo dające unikalną wiedzę. Policjanci w swojej pracy korzystają z wielu źródeł danych i dostrzegają, że głównym problemem nie jest pozyskanie informacji, tylko możliwość jej efektywnej analizy.
Przeczytaj wersję online artykułu
BIG DATA jako policyjne narzędzie informatyczne
W artykule możemy przeczytać między innymi, że: "Efektem projektu jest narzędzie informatyczne BIG DATA oparte na platformie DataWalk, która wykorzystuje analitykę grafową służącą do oceny relacji między obiektami. Pozwala ono na analizę różnorodnych typów danych, wielkością przekraczających możliwości stosowanych dotychczas narzędzi informatycznych. Praca z BIG DATA jest możliwa na stanowiskach dostępowych funkcjonujących w Policyjnej Sieci Transmisji Danych, a uprawnienia do narzędzia mogą otrzymać policjanci i pracownicy Policji realizujący zadania z zakresu m.in. zwalczania przestępczości, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, wsparcia działań poszukiwawczych oraz przedstawiciele innych służb. Administratorzy centralni i koordynatorzy lokalni z komórek ds. wywiadu kryminalnego udzielają wsparcia użytkownikom przy obsłudze i analizach. Przy prowadzonych sprawach mogą pracować grupy zainteresowanych sprawą osób, łącząc dane zawarte w archiwach, również pochodzących z innych źródeł, np. systemu ANPRS, bilingów, wyciągów bankowych, dotyczących przesyłek kurierskich, transakcji w sklepach internetowych itp."
Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2014-2020
Celem ogólnym instrumentu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 513/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiającym, w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, instrument na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego oraz uchylającym decyzję Rady 2007/125/WSiSW, było przyczynianie się do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Unii Europejskiej. W ramach Instrumentu wskazano następujące cele szczegółowe:
- zapobieganie przestępczości, zwalczanie przestępczości transgranicznej, poważnej i zorganizowanej, w tym terroryzmu, oraz wzmacnianie koordynacji i zacieśniania współpracy organów ścigania i innych organów krajowych państw członkowskich, w tym z Europolem lub innymi odpowiednimi organami Unii, oraz z odpowiednimi państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi;
- Zwiększanie zdolności państw członkowskich i Unii do skutecznego zarządzania ryzykami związanymi z bezpieczeństwem i zarządzania kryzysowego oraz przygotowanie i ochrona ludzi i infrastruktury krytycznej przed atakami terrorystycznymi i innymi zdarzeniami związanymi z zagrożeniem dla bezpieczeństwa.
Więcej informacji o realizowanym projekcie