Aktualności

Siła w jedności - europejskie ćwiczenia K9 w Polsce

Data publikacji: 16.06.2025

Poligon w Wędrzynie, obiekty elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, akwen w Lubniewicach oraz podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego to miejsca, w których odbyło się intensywne, kilkudniowe szkolenie kontrterrorystyczne z udziałem funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz, załogi policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk oraz operatorów jednostek specjalnych z kilkunastu krajów Europy, w tym zespołów K9.

Obraz przedstawia logo projektów realizowanych z funduszy zewnętrznych w ramach działań Europol: flagę Unii Europejskiej z lewej strony oraz niebiesko-żółty napis Europol z prawej.

Pełna wersja artykułu na stronie policja.pl

Trening zaawansowanych scenariuszy działań

W trakcie ćwiczeń realizowano zaawansowane scenariusze działań prowadzonych z lądu, wody i powietrza ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z psami bojowymi, których było aż 32. Wraz z przewodnikami brały one udział w zadaniach przeprowadzanych w zróżnicowanych, wymagających środowiskach: na dachach budynków, w podziemnych tunelach, bunkrach oraz na terenach przemysłowych. W trakcie szkolenia psy ćwiczyły działania zarówno w kagańcach, jak i bez nich, ucząc się odpowiedniego reagowania na osoby ukrywające się w trudno dostępnych miejscach oraz neutralizowania osób stwarzających realne zagrożenie dla życia i zdrowia funkcjonariuszy. Szczególną uwagę poświęcono pracy z psami wobec osób cywilnych, które nie posiadały żadnych zabezpieczeń. - Podczas tych ćwiczeń naszym celem było nie tylko doskonalenie taktyki, ale przede wszystkim budowanie zaufania między funkcjonariuszem a psem bojowym w każdych warunkach – od dachów budynków po podziemne tunele. To zaufanie często decyduje o powodzeniu akcji i o naszym bezpieczeństwie – mówi koordynator ćwiczeń z CPKP „BOA”. 

Kluczowy udział śmigłowca typu Black Hawk

Jednym z kluczowych elementów ćwiczeń był udział policyjnego śmigłowca Black Hawk, który pełnił rolę mobilnej platformy wsparcia dla działań kontrterrorystów. Śmigłowiec wykorzystano m.in. do desantu zespołów bojowych z psami K9, ewakuacji operatorów czy prowadzenia obserwacji z powietrza oraz zabezpieczenia akcji realizowanych w trudno dostępnym terenie.  – Współczesne działania kontrterrorystyczne wymagają błyskawicznej mobilności, precyzji i pełnej synchronizacji - zarówno ludzi, jak i technologii. Policyjny Black Hawk w tym przypadku nie jest tylko statkiem powietrznym – to narzędzie operacyjne, które pozwala reagować w czasie rzeczywistym i prowadzić działania z pełnym wsparciem z powietrza. To platforma działań, z której możemy prowadzić obserwację, wspierać akcję na dole, realizować desant zespołów z psami bojowymi, które są gotowe do działania od razu po wylądowaniu, a także ewakuować kontrterrorystów, gdy tylko będzie potrzeba. Śmigłowiec S-70i Black Hawk to maszyna stworzona do działań w najbardziej wymagających warunkach. Jego realna siła ujawnia się wtedy, gdy staje się integralnym elementem wspólnej operacji z policyjnymi kontrterrorystami. Właśnie takie zintegrowane działania testowaliśmy podczas ostatnich warsztatów. Dla nas był to realny sprawdzian gotowości do wspólnego działania w środowisku pełnym nieprzewidywalnych zmiennych. Kluczowe było sprawdzenie współpracy lotników, przewodników psów i operatorów bojowych w warunkach wysokiego tempa i presji operacyjnej, gdzie liczy się nie tylko sprzęt najwyższej klasy, ale przede wszystkim profesjonaliści - zdolni działać zespołowo na najwyższym poziomie - mówi insp. Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównej Komendy Policji.

Platforma ATLAS

W szkoleniu przeprowadzonym w ramach platformy ATLAS – zrzeszającej specjalne jednostki interwencyjne (kontrterrorystyczne) państw Unii Europejskiej – oprócz konterrorystów z Polski uczestniczyli również specjalsi z: Chorwacji, Litwy, Estonii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Belgii, Słowenii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Głównym celem przedsięwzięcia ATLAS jest przeprowadzenie ćwiczeń specjalnych jednostek interwencyjnych organów ścigania państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych aby przygotować ich członków na niemal każdy scenariusz dotyczący ataków terrorystycznych. Każdego roku sieć ATLAS gromadzi swoich członków na różnych ćwiczeniach szkoleniowych. Specjalne jednostki interwencyjne muszą być przygotowane na niemal każdy scenariusz, dlatego szkolenie obejmuje wszystkie aspekty umiejętności reagowania kryzysowego. Sieć ATLAS prowadzi szereg ćwiczeń, sesji szkoleniowych i warsztatów w środowiskach miejskich, wiejskich i morskich, obejmujących wiele dyscyplin. Może to obejmować specjalistyczne szkolenie z zakresu broni palnej, takie jak używanie karabinów snajperskich, po kompetencje, takie jak pierwsza pomoc i negocjacje.

Więcej informacji o Platformie ATLAS

Działania Policji zrealizowane w ramach Platformy ATLAS

do góry