Aktualności

INTERCEPT: Przeprowadzono Open Market Consultations (OMC) - otwarte konsultacje rynkowe

Data publikacji: 27.06.2025

W dniach od 25 do 26 czerwca 2025 roku sala konferencyjna im. Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa znajdująca się w budynku KGP przy ulicy Orkana gościła partnerów projektu INTERCEPT, którzy zebrali się w Warszawie, by przeprowadzić Open Market Consultations (OMC) - otwarte konsultacje rynkowe, stanowiące kluczowy krok w procesie realizacji projektu. Organizacje spotkania umożliwiły starania BiuraFinansów Komendy Głównej Policji, które pełni funkcję kluczowego partnera projektu INTERCEPT.

Zdjęcie przedstawia logo programu Horyzont Europa.

W Warszawie o sposobach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Jak przyznali przedstawiciele Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego - głównego koordynatora projektu INTERCEPT, termin spotkania przypadający na okres sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej stanowił idealny powód, by zostało ono zorganizowane właśnie w Warszawie. Dzięki staraniom i przy bezpośrednim udziale dyrekcji Biura Finansów KGP spotkanie partnerów projektu odbyło się w sali konferencyjnej im. Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa znajdującej się w budynku KGP przy ulicy Orkana.

W trakcie spotkania poruszono tematy z obszaru zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności zdalnego zatrzymywania pojazdów w całej Europie. Jednym z elementów było również zaprezentowanie i omówienie obecnie dostępnych na rynku technologii zdalnego zatrzymywania pojazdów oraz dyskusji nad zasadnością ich zastosowania na podstawie zgromadzonych w trakcie realizacji projektu analiz i wniosków.    

Workshop dotyczący właściwego definiowania zagrożeń

Drugi dzień spotkań upłynął na przeprowadzeniu tzw. "workshopu" dotyczącego właściwego definiowania zagrożeń, którego rezultaty, oparte na wiedzy zdobytej podczas spotkań stacjonarnych oraz tych przeprowadzonych on-line. Zebrany materiał naukowy posłuży jako podstawa przeprowadzenia Pre-Commercial Public Procurement (PCP) - zamówienia przedkomercyjnego i - końcowo - zaowocuje zwiększeniem bezpieczeństwa i efektywności zdalnego zatrzymywania pojazdów.

Po zakończeniu spotkania głos zabrali przedstawiciele Biura Finansów Komendy Głównej Policji, którzy podziękowali gościom, wśród których znaleźli się przedstawiciele holenderskiej, brytyjskiej i greckiej Policji oraz ministerstw spraw wewnętrznych z Finlandii oraz Francji za uczestnictwo w spotkaniu i ciężką pracę oraz wyrazili przekonanie o słuszności realizowanej idei i konieczności wypracowania rezultatów w tak kluczowej kwestii jak zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Inspirujące atrakcje poboczne

W ramach spotkania na międzynarodowych gości czekały wcześniej przygotowane atrakcje - Wydział Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji przygotował anglojęzyczną wycieczkę po Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, która spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem osób w niej uczestniczących. Umożliwiła ona zapoznanie się z długą i bogatą historią polskiej Policji, a także pozwoliła zrozumieć współczesną strukturę i organizację tej formacji. Na jej zakończenie osoby w niej uczestniczące wpisały się do księgi pamiątkowej.

Podziękowania

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji spotkania należą się Gabinetowi Komendanta Głównego Policji oraz Biuru Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.

Szczegółowy opis projektu

Oficjalna strona projektu

Oficjalna strona Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji

do góry