Aktualności

Z nici współpracy powstaje sieć bezpieczeństwa - inauguracja projektu TEKLA w Łodzi

Data publikacji: 02.07.2025

W dniach 24–26 czerwca 2025 r. w Łodzi odbyło się spotkanie inicjujące projekt TEKLA – „Sieć wiedzy i współpracy w zwalczaniu przestępczości ekonomicznej”. Projekt TEKLA jest współfinansowany z Polskiego Programu Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021–2027 (FBWP.03.01-IZ.00-0022/24).

Zdjęcie przedstawia logo Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego: odwrócony do pionu ciemnoniebieski trapez, w który wpisane zostały układające się w trójką trzy gwiazdy (żółta, biała i czerwona). Obok logotypu umieszczony został napis w trzech wersach: Fundusz Europejskie na Migracje, Granice i Bezpieczeńśtwo.  obok znajduje się flaga Rzeczpospolitej Polski oraz napis w dwóch wersach: "Rzeczpospolita Polska"  Obok znajduje się napis w dwóch wersach: "Dofinansowane przez Unię Europejską", obok którego znajduje się flaga Unii Europejskiej. Na samym końcu, oddzielony interlinią, znajduje się element graficzny reprezentujący logo projektu TEKLA

Pełna wersja artykułu dostępna na stronie policja.pl

Przemyślana i długofalowa inicjatywa

Podczas uroczystej inauguracji głos zabrali m.in. nadinsp. dr Tomasz Michułka, Zastępca Komendanta Głównego Policji i honorowy gość wydarzenia oraz nadkom. Ewelina Mączkorowska, Dyrektor Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP i Kierownik Projektu TEKLA, która pełni rolę inicjatorki oraz koordynatorki merytorycznej całego przedsięwzięcia.

W swoim wystąpieniu nadinsp. dr Tomasz Michułka podkreślił, że projekt TEKLA to przemyślana i długofalowa inicjatywa, której siłą jest budowanie trwałej sieci współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Zwrócił uwagę, że w tej „sieci” każda instytucja, niezależnie od roli, odgrywa istotną funkcję, a wymiana wiedzy, doświadczeń i wzajemne zaufanie są fundamentem skutecznego działania w obliczu dynamicznych i coraz bardziej złożonych zagrożeń. Zaznaczył także, że projekt TEKLA wzmacnia potencjał instytucji nie tylko w reagowaniu na przestępczość lokalną, ale również tę o charakterze międzynarodowym, która coraz częściej przekracza granice kompetencyjne poszczególnych organów.

Spotkanie szerokiego grona przedstawicieli instytucji i służb

Celem spotkania było zgromadzenie jak najszerszego grona krajowych instytucji i służb, aby w duchu współpracy i wzajemnego zrozumienia zacieśniać istniejące relacje, budować nowe partnerstwa oraz wypracowywać wspólne kierunki działań w zakresie zwalczania przestępczości ekonomicznej. Choć spotkanie miało charakter krajowy, udział przedstawicieli instytucji działających globalnie wniósł cenny pierwiastek międzynarodowej perspektywy, podkreślając, że zjawiska przestępcze coraz częściej przekraczają granice i wymagają wspólnych, skoordynowanych odpowiedzi.

Wśród obecnych znaleźli się przedstawiciele kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, m.in. Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Szkoły Policji w Pile, Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Administracji Skarbowej, UKNF, GIIF, a także podmiotów sektora prywatnego, takich jak Revolut, OLX, Allegro, InPost, Lidl, Amazon czy Polski Standard Płatności. Uczestnicy reprezentowali zarówno instytucje publiczne, jak i sektor finansowy oraz e-commerce, co zapewniło różnorodność perspektyw prezentowanych treści. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyło 51 przedstawicieli komend wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej Policji, na co dzień zaangażowanych w zwalczanie przestępczości ekonomicznej w terenie, co zapewniło praktyczny i operacyjny wymiar dyskusji oraz wymiany doświadczeń.

Pierwszy krok w realizacji projektu TEKLA

Spotkanie eksperckie w Łodzi było pierwszym zrealizowanym działaniem w ramach projektu TEKLA i stanowi mocny fundament pod kolejne etapy. W ramach projektu będą realizowane dwa cykle szkoleń skierowanych do funkcjonariuszy z 16 komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji, które rozpoczną się we wrześniu 2025 r. Każdy z cykli zostanie dostosowany do specyfiki oraz potrzeb danej jednostki, tak aby jak najlepiej odpowiadać na konkretne wyzwania związane z przestępczością ekonomiczną w różnych regionach kraju.

Ostatnie z planowanych działań w ramach projektu ma bardziej rozbudowany charakter i obejmuje wieloetapowy proces, w tym specjalistyczne szkolenia językowe dla funkcjonariuszy Policji oraz bezpośrednią wymianę wiedzy z ekspertami biur ARO (Asset Recovery Offices) w Europie.

Wartości płynące z projektu TEKLA mają wielowymiarowy charakter. Dla Policji szczególnie istotne są: rozwój merytoryczny funkcjonariuszy, wzmocnienie sieci współpracy, uspójnienie standardów działania Policji oraz budowanie wizerunku instytucji zdolnej do skutecznego reagowania na zagrożenia gospodarcze.

TEKLA to projekt, który inwestuje w ludzi, narzędzia i relacje - a więc w to, co stanowi fundament każdej długoterminowej i skutecznej strategii.

Więcej informacji o projekcie

do góry