Aktualności

CEPOL: specjalistyczne szkolenie "Excise Fraud Investigations"

Data publikacji: 15.07.2025

W dniach 23–27 czerwca 2025 r. w siedzibie Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie odbyło się szkolenie CEPOL pt. „Excise Fraud Investigations”, poświęcone zwalczaniu przestępczości akcyzowej. W wydarzeniu wzięło udział 24 uczestników z państw UE, reprezentujących służby policyjne, celno-skarbowe i prokuraturę.

Obrazek przedstawia logo CEPOL, element graficzny składający się jasnoniebieskich pióropodobnych kształtów oraz trzech złotych gwiazd układających się w linię oraz niebieskiego napisu "CEPOL"

Międzynarodowe spotkanie funkcjonariuszy i ekspertów

Program szkolenia obejmował prezentację ekspertów z Polski i zagranicy – w tym CBŚP, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Guardia Civil (Hiszpania), Philip Morris International, Europolu i OLAF – oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące wykrywania i ścigania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi.

Szkolenie było okazją do wymiany doświadczeń, budowania sieci kontaktów operacyjnych i pogłębienia współpracy międzynarodowej w ramach walki z przestępczością akcyzową.

Zwalczanie oszust akcyzowych głównym celem

Przeprowadzenie 5-dniowego szkolenia dotyczącego zwalczania oszust akcyzowych. Uczestnicy nauczyli się rozpoznawać działania przestępcze w omawianym obszarze, rozumieć ramy prawne, współpracować z innymi agencjami i wykorzystywać techniki śledcze dedykowane zwalczaniom przestępstw związanych z akcyzą. Kurs łączył wykłady, ćwiczenia praktyczne, studia przypadków i scenariusze odgrywania ról i zapewnił angażujące i efektywne doświadczenie edukacyjne. Kurs miał również na celu omówienie wszelkich form oszustw akcyzowych, ze szczególnym uwzględnieniem przemytu papierosów i nielegalnej produkcji papierosów.

O programie

CEPOL jest agencją Unii Europejskiej promującą szkolenia w dziedzinie ścigania na poziomie europejskim i międzynarodowym, dzięki którym fachowcy będą mogli rozwijać swoją wiedzę i sieci kontaktów. Skupia sieć instytucji szkoleniowych dla przedstawicieli organów ścigania w państwach członkowskich UE oraz wspiera innowacyjne i zaawansowane szkolenia w zakresie priorytetów bezpieczeństwa, współpracy w dziedzinie ścigania i wymiany informacji. CEPOL współpracuje również z organami UE, organizacjami międzynarodowymi oraz państwami trzecimi w celu zapewnienia wspólnej reakcji w przypadku pojawienia się bardzo poważnych zagrożeń bezpieczeństwa. W jego ofercie obecnie znajdują się działania stacjonarne, e-learningowe (np. seminaria internetowe, moduły on-line, kursy internetowe itd.), programy wymiany, wspólne programy nauczania oraz badania naukowe. CEPOL finansuje działania za pomocą dotacji i zgodnie z unijnym rozporządzeniem finansowym. Informacje o dotacjach CEPOL i wszystkich związanych z nimi dokumentach (zaproszenie do składania wniosków, formularze wniosków, harmonogramy) można znaleźć na oficjalnej stronie agencji.

Szczegółowe informacje o programie

Szczegółowe informacje o projekcie

do góry