Aktualności

Doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej Policji

Data publikacji: 04.04.2023

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w imieniu Komendanta Głównego Policji realizuje projekt finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” w ramach Funduszy Norweskich na lata2014-2021, pn. „Doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej Policji”. Projekt realizowany jest partnerstwie z Norweskim Uniwersytetem Policyjnym.

Logo Norway Grants

Celem działania jest stworzenie nowoczesnego, długofalowego i trwałego systemu szkolenia w zakresie informatyki śledczej i zwalczania cyberprzestępczości dla pracowników policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, jak również wyposażenia ich w specjalistyczny sprzęt. Przeszkolona i wyposażona kadra będzie mogła dokonać zabezpieczenia, a następnie analizy elektronicznego materiału dowodowego w sposób, który sprawi, iż będzie on niepodważalny w sprawach związanych z transgraniczną przestępczością komputerową.

Projekt ma zasięg ogólnopolski. Przewidziane w nim specjalistyczne szkolenia adresowane są dla biegłych i certyfikowanych specjalistów pracowniinformatyki śledczej wszystkich laboratoriów kryminalistycznych KWP/KSP oraz CLKP, a zakupiony w ramach projektuinformatyczny sprzęt badawczydoposaży wszystkiepracownie.

31 marca 2023 r. zakończyła się pierwsza seria szkoleńspecjalistycznych z zakresu informatyki śledczej. Zajęcia prowadzone byływ partnerstwie z Norweskim Uniwersytetem Policyjnym przez wysokokwalifikowanych trenerów posiadających uprawnienia i certyfikaty treningowe z zakresu informatyki śledczej, są to Policjanci i pracownicy Policji z państw UE (Hiszpania, Norwegia, Irlandia, Estonia, Niemcy, Belgia, Holandia).

Zgodnie z harmonogramem zrealizowane zostały przedsięwzięcia niżej wymienione szkoleniowe:

  • Network forensicsintermediatecourse” – poświęcone zdobyciu teoretycznej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności badania technik włamania do sieci poprzez zbieranie śladów i gromadzenie odpowiednich dowodów cyfrowych, 
  • Malwareanalisys” – poświęcone nabyciu umiejętności pozwalających na ujawnienie i prawidłową identyfikację śladów pozostawionych przez złośliwe oprogramowania w pamięci dowodowych urządzeń,
  • Decryption of encrypted data carriers” – pozwalające na nabycie umiejętności dotyczących prawidłowego rozpoznania zabezpieczeń kryptograficznych stosowanych obecnie przez użytkowników, wybór odpowiednich narzędzi, a następnie podjęcie próby przełamania takiego zabezpieczenia.

Rozpoczęto również szkolenia umożliwiające uczestnikom nabycie umiejętności dot. poprawnego zabezpieczenia na miejscu zdarzenia danych ulotnych zawartych w pamięci urządzeń informatycznych, pn. „Volatile Data Acquisition (Live Data Forensics)”.

Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem. Trenerzy z Norwegii, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Niemiec, Belgii oraz Holandii nie tylko reprezentują bardzo wysoki poziom wiedzy technicznej, ale również w przystępny sposób przekazują ją słuchaczom. Należy zaznaczyć, że szkolenia są wysokospecjalistyczne. Realizowane są w 10 osobowych grupach i w całości przeprowadzane są w języku angielskim. 

Jak dotąd największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się szkolenia pn: „Malwareanalisys” oraz „Network forensicsintermediatecourse”. Na te szkolenia zgłosiło się więcej chętnych, niż przewidywano w projekcie.

W II półroczu 2023 r. zaplanowano realizację serii szkoleń specjalistycznych z zakresu „Advancelowlevelanlysis of mobile devices”, których celem jest nabycie umiejętności pozwalających na wykonanie niskopoziomowej analizę urządzeń mobilnych oraz z zakresu „Recovery data from damaged media”, które umożliwiąnabycie umiejętności obsługi narzędzi i oprogramowania niezbędnego w procesie odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników.

Na 2023 r. zaplanowano również zakup sprzętu specjalistycznego i oprogramowania dla CLKP oraz wszystkich LK KWP/KSP

do góry