Aktualności

10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Data publikacji: 11.05.2023

W dniach 12-14 maja 2023 r. odbędzie się 10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE). DOFE jest cykliczną akcją, podczas której beneficjenci Funduszy Europejskich (FE) udostępniają odwiedzającym swoje projekty.

Logo Funduszy Europejskich, flaga RP i Uni Europejskiej

Logo 10 lat Dni Otwartych.eu

Głównym wydarzeniem tegorocznych DOFE będzie Miasteczko Funduszy Europejskich, które zostanie zorganizowane w Warszawie w dniach 13-14 maja 2023 roku w Ogrodach Zamku Królewskiego oraz Arkadach Kubickiego. W ramach Miasteczka beneficjenci będą prezentować swoją działalność oraz projekty, które udało się zrealizować dzięki wsparciu FE.

Policja jako beneficjent projektów realizowanych w ramach Funduszy Europejskich została zaproszona do udziału w DOFE z uwagi na duże znaczenie tematu oraz wysokość dofinansowania ze środków pomocowych. Nasza formacja zaprezentuje przede wszystkim przedsięwzięcia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 przez Komendę Główną Policji oraz Komendę Stołeczną Policji.

Łączna wartość projektów już zrealizowanych i wdrażanych obecnie przez Policję w ramach kolejnych odsłon programu POIiŚ wynosi ponad 383 mln zł, w tym ok. 318 mln dofinansowania ze środków UE i ponad 66 mln współfinansowania z budżetu państwa. Dzięki tym środkom od roku 2007 kupowany jest sprzęt, który w dużej mierze zaspokoi potrzeby pionu ruchu drogowego Policji. Do tej pory zakupiono m.in. furgony profilaktyczno - edukacyjne, Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego oraz tachimetry, pojazdy Ekip Techniki Drogowej i Ekologii, radiowozy oznakowane i nieoznakowane z wideorejestratorami, laserowe mierniki prędkości, motocykle dla służby ruchu drogowego. Od roku 2007 zrealizowane zostały trzy projekty, kolejnych pięć jest wdrażanych w chwili obecnej - w tym najnowszy projekt, dotyczący zakupu śmigłowców na potrzeby lotniczego nadzoru nad ruchem drogowym.

Projekty z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 są realizowane również przez Komendę Stołeczną Policji, która z uwagi na stołeczną rangę Warszawy, jej znaczenie jako węzła transportowego oraz natężenie ruchu w mieście, wykonuje szczególnie dużo związanych z tym tematem zadań. KSP zrealizowała projekt „Dostosowanie zasobów sprzętowych służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego do dynamicznego rozwoju sieci TEN-T” złożony z trzech etapów.

Należy wspomnieć, że działania związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej otrzymywały dofinansowanie również z innych źródeł zewnętrznych - Sektorowego Programu Operacyjnego Transport, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Instrumentu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z tych samych źródeł finansowane były także liczne przedsięwzięcia obejmujące zakupy sprzętu, szkolenia oraz współpracę międzynarodową z innych dziedzin bezpieczeństwa wewnętrznego.

Głównym celem projektów jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Należy również dodać, że w chwili obecnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wdrażane są przez Komendę Główną Policji dwa przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji dotyczące budynków KGP przy ul. Puławskiej i Taborowej. Wsparcie funduszy europejskich pozwoliło także na renowację siedziby Komendy Stołecznej Policji - Pałacu Mostowskich, a także innych budynków Policji na terenie Warszawy, np. przy Jagiellońskiej 72, czy Karolkowej 46.

Projekty Policji:

Strona internetowa DOFE

Informacja o festynie: Miasteczko Funduszy Europejskich w sercu Warszawy

(Biuro Finansów KGP)

 

do góry