Fundusze norweskie i fundusze EOG 20214-2021
Fundusze norweskie
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994-2014.
Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:
- innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
- integracja społeczna, zatrudnianie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelski, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
- społeczeństwo i sprawy wewnętrzne.
Więcej informacji na temat funduszy norweskich znajdziesz na stronie: www.norwaygrants.org oraz www.eog.gov.pl
Fundusze norweskie i Fundusze EOG
Fundusze EOG i fundusze norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG i fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro.
Priorytety na ten okres to:
- innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
- integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
- sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.
Program funduszy EOG i funduszy norweskich składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.
Więcej informacji na temat funduszy norweskich i Funduszy EOG znajdziesz na stronie: www.norwaygrants.org oraz www.eog.gov.pl
Szczegółowe informacje dotyczące Programu w części dedykowanej dla Policji, dostępne są na stronie Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA.
Informacje ogólne
Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. Fundusze Norweskie) to bezzwrotna forma pomocy zagranicznej przyznawanej przez Norwegię nowym państwom członkowskim UE od 2004 r. W zamian za pomoc finansową Norwegia może korzystać z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie jest członkiem UE. Obecnie wdrażana edycja (2014-2021) Funduszy Norweskich jest trzecią z kolei.
Głównym celem Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Norwegią a Państwami- Beneficjentami
Podstawą wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 w Polsce jest podpisane 20 grudnia 2017 r. pomiędzy Królestwem Norwegii a Rzeczpospolitą Polską Memorandum of Understanding w sprawie Wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021.
Suma alokacji dla Polski wynosi 809,3 mln EUR. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA (www.copemswia.gov.pl) jest Operatorem Programu Sprawy Wewnętrzne, na którego wdrażanie przeznaczone jest 20 mln EUR.
12 września 2019 r. została podpisana Umowa ws. realizacji Programu przez Ministra Inwestycji i Rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego i Olava Myklebusta, Ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce.
Obszary programowe
W ramach programu Sprawy Wewnętrzne wyszczególnione są trzy obszary programowe:
- PA18: Azyl i migracja;
- PA20: Międzynarodowa współpraca policyjna i zwalczanie przestępczości;
- PA23: Zapobieganie klęskom żywiołowym i gotowość na wypadek takich klęsk.
Odbiorcy wsparcia
W procedurze otwartych naborów będą mogły wziąć udział jednostki sektora finansów publicznych, organizacje pozarządowe i organizacje międzynarodowe zaangażowane w działania związane z wybranym obszarem programowym.
Projekty predefiniowane
W ramach Programu "Sprawy wewnętrzne" jest realizowanych sześć projektów predefinowanych o łącznej wartości ok. 13,7 mln EUR.
Projekt KGP „Doskonalenie procesu gromadzenia, analizy i oceny dowodów w zakresie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej przy wykorzystaniu sieci pracowni informatyki śledczej laboratoriów kryminalistycznych polskiej Policji”, partnerstwo – Norwegian Police College, czas trwania 36 mies., wartość 4,4 mln EUR, cel: Poprawa poziomu wyszkolenia specjalistów pracujących w CLKP i zakup specjalistycznego sprzętu dla Laboratoriów (CLKP i wojewódzkich laboratoriów kryminalistycznych).
Projekt KGP „Policyjna i pozapolicyjna współpraca międzynarodowa w poszukiwaniach najgroźniejszych przestępców Europy”, partnerstwo - KRIPOS, czas trwania 24 mies., wartość 260 tys. EUR, cel: Podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy policji odpowiedzialnych za prowadzenie poszukiwań przestępców.
Projekt KSP „Dokumenty – Bezpieczeństwo i Kontrola, w tym Kontrola Taktyczna”, partnerstwo - ID Centre, czas trwania 18 mies., wartość 780 tys. EUR, cel: Podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy Policji i pracowników Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych – poprzez szkolenia w obszarze kontroli dokumentów tożsamości.
Projekt OSS SG „Wzmocnienie ochrony granic UE poprzez rozwój kynologicznej działalności szkoleniowej, rozbudowę, przebudowę i doposażenie infrastrukturalne OSG w Lubaniu”, partnerstwo: Straż Graniczna Litwy i Ukrainy, czas trwania 30 mies., wartość 530 tys. EUR, cel: Zwalczanie przestępczości narkotykowej oraz terroryzmu poprzez doskonalenie pracy psów służbowych.
Projekt UdS „Chronimy dzieci, w tym dzieci bez opieki ubiegające się o azyl, przed przemocą”, partnerstwo – SG oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę; czas trwania 24 mies., wartość 460 tys. EUR, cel: Poprawa bezpieczeństwa dzieci w ośrodkach dla cudzoziemców, a także ograniczenie zjawiska przemocy względem dzieci ze strony ich rodziców, rówieśników oraz pracowników ośrodków, instytucji współpracujących i mających kontakt z małoletnimi, m.in. poprzez szkolenia i warsztaty.
Projekt ABW „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – koordynacja i standaryzacja”, partnerstwo: Norweski Dyrektoriat Ochrony Cywilnej oraz Norweski Wojskowy Instytut Badawczy, czas trwania 48 mies., wartość 7,25 mln EUR, cel: Poprawa bezpieczeństwa państwa i jego obywateli poprzez zapobieganie i zwalczanie zagrożeń chemicznych, radiologicznych, biologicznych, jądrowych i wybuchowych w Polsce.