Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Program Krajowy - Granice

Projekt jest dofinansowany z budżetu państwa.

Modernizacja platformy sprzętowej centralnych systemów informatycznych (SIS, VIS) – 2 etap [projekt zakończony]

Wartość projektu: 5 842 545,14 zł, w tym finansowanie wynoszące 100% wartości projektu: 5 842 545,14 zł.

Porozumienie Finansowe nr 93/PL/2020/FBW podpisane 10.08.2020 r. Aneks nr 1 do porozumienia podpisano 30.12.2021 r.

Wydarzenia związane z projektem

Projekt rozpoczął się 01.07.2020 r. i potrwa do 30.06.2023 r. Jego celem jest utrzymanie jakości i niezawodności funkcjonowania systemów SIS/VIS m.in. w związku z przyjęciem pakietu reform dotyczących systemów SIS i VIS, powodujących konieczność wprowadzenia do systemów krajowych nowych funkcjonalności.

Cel zostanie osiągnięty poprzez modernizację zaplecza technologicznego, podniesienie kompetencji zawodowych i językowych 114 pracowników oraz poprzez wypłatę dodatkowych wynagrodzeń dla osób obsługujących i nadzorujących działanie systemów.

Cztery serwery z oprogramowaniem planowane do zakupu w projekcie będą takie same bądź podobne (kompatybilne) z tymi, które zostały zakupione w pierwszym etapie przedsięwzięcia i posłużą do rozbudowy istniejącej platformy sprzętowej.

Do zapewnienia niezawodności funkcjonowania SIS/VIS konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji personelu zaangażowanego w obsługę tych systemów. Nowe umiejętności przyczynią się do poprawy jakości wykonywanej pracy, a stworzenie wysoko wykwalifikowanego personelu w perspektywie kilku lat spowoduje obniżenie kosztów w zakresie wsparcia serwisowego  systemów KSI. W pierwszym etapie projektu do realizacji zaplanowano 28 wysokospecjalistycznych szkoleń informatycznych. 41 szkoleń zaplanowanych w 2 etapie projektu dla 99 osób jest zarówno kontynuacją poprzednich, jak i służy zdobywaniu nowych umiejętności.

Projekt przewiduje również kontynuację szkoleń językowych dla 15 osób na trzech poziomach zaawansowania w celu udoskonalenia obecnej znajomości języka, co jest niezbędne do poprawnej komunikacji z organami międzynarodowymi (np. EU-LISA, Interpol i Europol) oraz zaangażowania większej liczby pracowników w obowiązki dot. współpracy z UE. Szkolenia rozpoczęły się w styczniu 2021 r.

Kontynuowane będzie również wsparcie w zakresie dodatkowego wynagrodzenia osób w związku z realizacją zadań SIS, VIS, co ma wpłynąć na motywację do pracy i zatrzymanie w KGP fachowców wykwalifikowanych w zakresie administracji i rozwoju systemów SIS.

Projekt przewiduje również remont pomieszczeń służby dyżurnej, przyległego korytarza oraz pomieszczeń biurowych WWP BMWP KGP, który umożliwi prowadzenie płynnej wymiany korespondencji pomiędzy podmiotami krajowymi i międzynarodowymi, w szczególności w odniesieniu do zapewnienia prawidłowego zarządzania przepływami migracyjnymi przez granice zewnętrzne, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo w obszarze strefy Schengen oraz zahamowanie nielegalnej migracji, handlu ludźmi oraz działalności międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych.

Aktualności

  • W 2022 r. zakończono realizację zadania dotyczącego szkolenia językowego oraz szkoleń specjalistycznych. Ukończono remont pomieszczeń służby dyżurnej, przyległego korytarza oraz pomieszczeń biurowych WWP BMWP KGP. Pomieszczenia służby dyżurnej została wyposażona w meble biurowe.
  • W 2021 r. zakupiono serwery z oprogramowaniem.
  • 30 grudnia 2021 r. podpisano Aneks nr 1 do porozumienia. W projekcie znalazło się dodatkowe zadanie dotyczące adaptacji i modernizacji pomieszczeń nowej dyżurki Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, które zwiększyło wartość projektu o 781 669,14 PLN.
  • W czerwcu 2022 r. rozszerzono zakres projektu o modernizację pomieszczeń przeznaczonych dla służby dyżurnej obsługującej międzynarodową wymianę informacji  w trybie 24/7 o korytarz, na którym znajdują się pomieszczenia ww. służby wraz z przyległymi pokojami.
  • 30 czerwca 2023 r. projekt został zakończony. Wszystkie zaplanowane w projekcie działania zostały zrealizowane.

do góry