Projekt jest dofinansowany z budżetu państwa.
Modernizacja platformy sprzętowej centralnych systemów informatycznych (SIS, VIS) [projekt zakończony]
Wartość projektu: 3 478 398,95 zł, w tym finansowanie wynoszące 100% wartości projektu: 3 478 398,95 zł.
Ogólna charakterystyka projektu: Porozumienie finansowe nr 58/PL/2018/FBW podpisane 14 czerwca 2018 r.
Projekt został zrealizowany w okresie 1.07.2018 – 31.12.2020. Przedsięwzięcie obejmowało 5 działań projektowych: zakup 4 serwerów wraz z oprogramowaniem, szkolenia specjalistyczne, językowe, wypłatę dodatkowych wynagrodzeń dla osób obsługujących systemy SIS/VIS oraz zakup tablicy informacyjnej.
Nieustanna modernizacja platformy sprzętowej jest konieczna do zapewnienia wydajności, niezawodności i ciągłości działania systemów, a podyktowana jest intensywnym postępem w branży IT i pojawiającymi się na rynku nowymi rozwiązaniami pozwalającymi na eksploatację sprzętu oraz jego bezawaryjność przez długie lata. Zmodernizowany sprzęt oprócz lepszej wydajności przyczynił się do optymalizacji kosztów oraz pozwolił zapewnić przy planowanej rozbudowie systemów gotowość do wdrożenia lub poniesienia w przyszłości dużo mniejszych kosztów.
Z uwagi na fakt, iż Komendant Główny Policji w myśl ustawy o SIS/VIS jako COT KSI zobligowany jest zapewnić utrzymanie na wysokim poziomie 99,99% niezawodności Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) ważnym jest aby osoby administrujące ww. systemy posiadały obszerną wiedzę techniczną oraz stale podnosiły swoje kwalifikacje. 28 szkoleń specjalistycznych z obszaru IT dla 58 osób zrealizowanych w ramach tego projektu umożliwiło pracownikom cywilnym oraz funkcjonariuszom Biura Łączności i Informatyki KGP zdobycie nowych umiejętności, co przełożyło się na poprawę jakości wykonywanej pracy. Ponadto stworzenie wysoko wykwalifikowanego personelu w perspektywie kilku lat spowoduje obniżenie kosztów w zakresie wsparcia serwisowego systemów KSI.
Współpraca z organami międzynarodowymi jak np. EU-LISA, Interpol czy Europol opiera się na wymianie informacji w języku angielskim. Dotyczy to również wymiany korespondencji oraz otrzymywanej dokumentacji obsługiwanych systemów KSI jak np. podręcznik SIS. Powyższe wymusza, aby personel odpowiadający za kontakty z UE posiadał znajomość języka obcego minimum na poziomie B2. Szkolenie językowe na różnych poziomach zaawansowania dla 15 osób przyczyniło się do udoskonalenia obecnej znajomości języka, a wprowadzenie kursów obejmujących swoim zakresem specjalistyczne słownictwo, w tym techniczne z dziedziny systemów KSI, przyczyniło się do poprawnej komunikacji oraz możliwości zaangażowania większej liczby pracowników w obowiązki dotyczące współpracy z UE.
Uposażenie pracowników i funkcjonariuszy pionu IT rynku komercyjnego w stosunku do rynku administracji publicznej znacząco odbiega wysokością. Brak możliwości zwiększenia pensji powoduje dużą fluktuację kadr. Wsparcie w zakresie dodatkowego wynagrodzenia dla 25 osób w związku z realizacją zadań SIS/VIS w zdecydowany sposób wpłynęło na motywację do pracy i zatrzymanie w BŁiI KGP fachowców wykwalifikowanych w zakresie administracji i rozwoju systemów SIS i VIS.
W ramach obowiązku informowania o źródle finansowania projektu wszystkie dokumenty i materiały szkoleniowe związane z realizacją przedsięwzięcia zostały opatrzone stosownym logo i hasłem funduszu oraz zakupiono tablicę informacyjną.